Tradīcijas Jāņos, kas spēcina, nes laimi un pārticību

Jāņi ir vasaras pilnbrieds, augstākais punkts, aiz kura vasara jau sāk palēnām ritēt uz beigām. Ne par velti tik ļoti tos esam iemīļojuši!

Skaistie svētki, kuru laikā gan, iespējams, šogad būs jātērpjas plūdu cienīgos lietus skafandros, mums dod iespēju kārtīgi pabūt pie dabas, saņemt tās spēku, izsmieties, izdziedāties, izdejoties un izrunāties kopā ar draugiem, sajūtot spilgtas, piedzīvojumiem un tradīcijām pilnas dzīves krāšņumu.

Senlatvieši ļoti ticējuši, ka šajā laikā, kad saule visilgāk turas pie debesīm, visā dabā ir vislielākais spēks – gan ārstniecības augos, gan avotos, gan arī – pašā cilvēkā. Viens tic vairāk, cits mazāk, bet vienalga bieži vien veicam dažādus Jāņu rituālus. Pats minimums  nozīmē izrotāt māju ar ozolkoka lapām un augiem, uzēst Jāņu sieru un pārlēkt pāri ugunskuram.

Kādi ir Jāņu ticējumi un paražas, kas, senlatviešu tradīcijās skatoties, solot veiksmi un pārticību? Ja šogad ar savu ģimenes vai draugu kompāniju svinēsi vasaras saulgriežus tradicionāli, ieskaties! Varbūt atradīsi jaunu iedvesmu kādā no svarīgākajiem Jāņu simboliem spēcīgākai svinēšanai.

Jāņu ugunskurs

Ugunskura kurināšanai senlatviešu tradīcijās ir ļoti dziļa, simboliska nozīme. Uguns ir pašas dabas dots spēks, kas attīra un pasargā no nelabvēļu ietekmes. Tāpēc arī ticējumi, lai arī dažādi, saglabā vienu un to pašu nozīmi. Īpaši svarīgi – saglabāt degošo liesmu līdz rīta gaismai.

Jāņu ugunskurs jākur kalna galā, tad Dieviņš ugunskura pelnos naudu kaisa.

 

Cik tālu liesmas spīd no Jāņu ugunskura, tik tālu labība un zāle labi aug.

 

Ūdens

No vienkārša atveldzēšanās avota ūdens saulgriežu laikā latviešiem pārtop par dziedinošu dzīvesprieka, skaistuma un pat pārticības dodošu simbolu. Pirts kurināšana pirms Jāņiem un Jāņu laikā attīra un dod veselību ar lielāku stiprumu nekā jebkad. Pa nakti, pēc pirts, jāmetas izpeldēties, protams, bez drēbēm, lai uzņemtu dabas spēku pilnībā. Savukārt no rīta meža pļavā vēlams pa rasu izskraidīties. Svaigais, dzidri tīrais un dzīvais dabas ūdens dos skaistumu, veselību, spēku, dzīvesprieku, mundrumu un aizdzīs jebkādas gurdenuma un skumju pazīmes.

Ja simboliski ir lielāka vēlme iet skaistuma rituālu, tad jāizvēlas pļava ar daudz ziedošiem augiem (cik labi, ka šonedēļ daba aplaista pļavas, lai Jāņos viss zied un plaukst!).

Kas Jāņu rītā pirms saules lēkta iet uz avotu mazgāties, tas kļūst skaists

 

Ja meitas mazgājas kviešu rasā, tad viņām ir baltas sejas.

 

Jāņu naktī ap pusnakti jābrien pa ūdeni, tad rītā būs nauda pastalās.

 

Ja Jāņu naktī iet rasā vārtīties, tad skaistums un veselība iemantota visai dzīvei.

 

Jāņu zāles

Visu vasaras pilnbrieda enerģiju uzsūkušas, Jāņa naktī plūktas pļavas zāles darbojoties kā spēcīgs līdzeklis mājas aptieciņai ziemā. Arī rotāšana ir būtiska – rotājot māju, sētas, mājlopus un pat labības laukus, senlatvieši ticēja, ka pietuvinās dabai un palīdz savai bagātībai, lauku auglībai, kas tajos laikos bija būtiskākais pārticības rādītājs. Biežāk minētās jāņu zāles: paparde, āboliņš, nārbulis, vībotne.  

Īpaša nozīme ir arī pierastajam Jāņu vainagam. Apļa zīme ir viens no spēcīgākajiem latviešu simboliem. Tāpēc gan Jāņu zāles, kurās ir dabas lielākais spēks, gan apļa forma vainagu padarīja par īpaši spēcīgu bagātības, spēka, skaistuma, dabas labvēlības un mūžības simbolu. Pati vainaga uzlikšana simbolizēja aizsardzību no ļaunajiem gariem un bagātības vēlējumu.

Jāņu vakarā appuško laukus un pļavas, lai augtu laba labība un liela zāle.

 

Jāņu vainags no trejdeviņām zālēm pīts ir kā maģisks aplis, kas, galvā likts, sargā no nelaimēm, slimībām un nelabvēļiem.

 

Jāņu naktī vaiņagu vijot, pirmie ziedi jāliek krustā, lai ļauni ļaudis neaprunātu.

 

Jāņa naktī zem galvas jāliek vaiņags no trejdeviņiem ziediem, tad sapnī rādās, kas būs uz priekšu.

 

Jāņu vakarā vajagot laukus meijot ar pīlādzes zariem, tad skauģi neko nevarot padarīt.

 

Visbeidzot, neiztikt arī bez paša svarīgākā teiciena, ko zinās ikviens Jāņu svinētājs. Tā ievērošana sagādājusi ne mazums jautrības, un to novēlam arī šajās svinībās:

Kas Jāņu nakti guļ, tas visu vasaru gulēs.

 

Lai spēcinoša, enerģiju dodoša un laimīga svinēšana! Priecīgus Jāņus!

P.S. Ja gaļa gatava un viss pārējais Jāņiem vēl jāsapērk, aiztaupi laiku un šajā sadaļā pasūti visu sev nepieciešamo Līgo svinībām sev un kolektīvam, ar bezmaksas piegādi!