No formālā līdz ikdienišķajam – ieskats populārākajos ģērbšanās stilos biroja vidē

Izskats ir pirmais, kas kolēģiem un priekšniecībai rada priekšstatu par mums kā personību. Biznesa partneriem un klientiem mūsu ģērbšanās stils reprezentē uzņēmumu, kurā strādājam. Lai arī kā gribētos tam nepiekrist, neapzināti cilvēka izturēšanos pret sarunas biedru ļoti ietekmē viņa vai viņas ārējais veidols. Tieši tāpēc darba vietai piemērota apģērba un aksesuāru valkāšana ir obligāta lieta, kurai jāpievērš rūpīga uzmanība.

Ja uzņēmumā strādā jau ilgāku laiciņu, konkrēts stils jau liekas kā norma. Nomainot darba vietu, būtu ļoti noderīgi intervijas laikā ar vienu aci palūrēt apkārt, kā ģērbjas Tavi iespējamie kolēģi. Ja šādas iespējas nav, vislabāk izrunā šo jautājumu ar cilvēku, kas Tevi intervē, lai pirmajā dienā nebūtu lieku pārsteigumu. Kā zinām, pirmais iespaids bieži ir vissvarīgākais!

Lai būtu špikeris, kurā reizi pa reizei ieskatīties, kad māc šaubas par to, vai apkārtējiem savu izskatu prezentēsi labi, apkopojām īsu kopsavilkumu biežākajos ģērbšanās stilos darba vidē. Vari iemest aci gan pirms darba intervijas, gan, lai papildinātu savas zināšanas tajā, kā sevi pasniegt profesionālāk vai atbilstošāk jau esošajā amatā.

Business formal jeb formālais stils

Visklasiskākais ģērbšanās stils, kas praktiski nekad nepieļauj izņēmumus. Vīriešiem jāvelk uzvalks ar kaklasaiti un ļoti labi nospodrinātas klasiska stila kurpes ar pieskaņotām zeķēm. Nekādā gadījumā nav pieļaujamas sporta kurpes vai sandales. Sieviešu garderobē ietilpst bikškostīms vai žakete ar svārkiem līdz celim, klasiska stila blūze un neitrālas krāsas kurpes ar slēgtiem purngaliem. Arī siltā laikā jāatceras, ka zeķubikses ir obligātas. Abiem dzimumiem jāievēro mērenība aksesuāros un frizūrā – matiem jābūt perfekti koptiem, aksesuāriem un kosmētikai – neuzkrītošai. Šāda stila apģērbs visbiežāk sastopams juristiem, grāmatvežiem, augsta ranga vadītājiem un konsultantiem (arī valsts iestādēs).

Business Professional Attire jeb profesionālais stils

Ir uzņēmumi, kuros pieļauj nelielas atkāpes no konservatīvā stila, tomēr vēl joprojām tā valkātājam jāsaglabā profesionāls un cienījams izskats. Vīrieši tādos gadījumos vēl joprojām valkā auduma bikses un pogājamus kreklus, tomēr uzvalka žaketi aizstāj ar jaku, neitrālas krāsas džemperi vai ne tik konservatīvu žaketi. Kaklasaites valkā pēc izvēles.

Sievietēm ir pieļaujamas klasiska piegriezuma un stila kleitas, blūzes vai džemperi ar piedurknēm vismaz trīs ceturtdaļu garumā. Rotaslietas un aksesuāri drīkst būt mākslinieciskāki, tomēr jāizvairās no jebkā, kas pārāk daudz piesaista uzmanību, piemēram, koši sarkanas lūpu krāsas vai masīvām, spīdīgām kaklarotām. Šāds stils visbiežāk sastopams lielās korporācijās, finanšu nozares uzņēmumos.

Business Casual jeb biznesa neformālais stils

Ja uzņēmumā, kurā strādā, ir neformālais ģērbšanās stils, var atviegloti uzelpot – nekādu uzvalku vai klasisko kostīmu! Vīriešiem tas nozīmē kaklasaites paturēt skapī un žaketes vilkt tikai  brīvas izvēles gadījumā (kreklam gan būtu jāpaliek ar apkaklīti un sabāztam biksēs). Bikses drīkst būt arī smilšu krāsā, un siltākā laikā pogājamo kreklu drīkst nomainīt polo krekls melnā, tumši zilā vai neitrālā krāsā. Arī kurpes drīkst dažādot – pieļaujamas neitrālas mokasīna tipa kurpes bez auklām.

Sievietes drīkst valkāt arī drēbes ar īsām piedurknēm vai bez tām, kamēr vien auduma faktūra paliek piemērota biroja videi. Pieļaujamas arī ir tunikas vai blūzes ar pārāk neuzkrītošu rakstu. Biznesa neformālais stils ir plaši izplatīts dažādās nozarēs un uzņēmumos, piemēram, mārketingā vai modernos ražošanas uzņēmumu birojos.

Fully Casual jeb ikdienišķais, brīvais stils

Šajā stilā pieļaujams jebkas – džinsi, pusgarās bikses, T-krekli. Radošajās nozarēs šis stils bieži vien izpaužas košākās, drosmīgākās krāsās, modernās faktūrās, neparastākos aksesuāros. Tai pat laikā, apģērbam vienmēr jābūt atbilstošam sabiedrības normām tajā, cik daudz ķermeņa tas atklāj. Īsumā sakot – velc jebko, ar ko nebūtu kauns braukt pie vecmāmiņas.

Lai arī kāds būtu Tavas esošās vai nākamās darba vietas ģērbšanās stils, pāris pamatlietas attiecas uz visiem. Apģērbam jābūt tīram, kārtīgam un labi pieguļošam; apakšveļai – nomaskētai. Tas pats attiecas arī uz personisko higiēnu – parūpējies, lai vienmēr mati un nagi būtu tīri, kopti un ķermeņa smarža – patīkama, tomēr nepārdozēta ar pārāk daudz parfīma. Uzņēmumi kļūst arvien pielaidīgāki, tomēr nekad nenāc uz darbu sporta biksēs vai kurpēs (ja nu vienīgi birojā ir duša, tas ir Tavs rīta skrējiens un darbā pārvilksi jau piedienīgākus apavus un apģērbu), pidžamveidīgās vai pārāk novalkātās drēbēs. Tāds izskats kolēģiem un priekšniekiem liks nodomāt tikai vienu par Tevi – esi pārāk slinka personība, kam nerūp ne savs, ne uzņēmuma tēls.