Kas mainās, no šī gada pērkot printerus – par reverso PVN

Nav iespējams izsekot visām izmaiņām nodokļos no šī gada – pat pieredzējuši grāmatveži vēl joprojām lauza galvas un rokas dokumentu kaudzēs, lai izprastu jauno sistēmu. Šo visu izmaiņu starpā ir arī reversais jeb apgrieztais pievienotās vērtības nodoklis (PVN). No 2018. gada to piemēro vairākām jaunām nozarēm.

 

Kas ir apgrieztais jeb reversais PVN? Kā tas izpaužas?

Parasti par PVN maksāšanu uzņēmējiem, kas iegādājas preci vai pakalpojumu, nav jādomā – ļoti bieži preces vai pakalpojuma sniedzējs to jau ir ierēķinājis cenā.

Apgrieztais jeb reversais PVN, kā jau loģika pasaka priekšā, nozīmē, ka situācija mainās. Reversajā PVN nodokli par preci vai pakalpojumu nemaksā pārdevējs – uzņēmums vai fiziska persona, kas sevi reģistrējuši kā PVN maksātāju. Viss process izskatās šādi. Pārdevējs pircējam (uzņēmumam, kas pērk preci vai pakalpojumu), izraksta rēķinu bez PVN. Pircējs samaksā rēķinā noteikto summu preces vai pakalpojuma sniedzējam, un papildus tam no samaksātās summas aprēķina PVN, ko ieliek priekšnodoklī.

Pirms preču vai pakalpojumu pirkuma pārdevējs pārliecinās, vai pircējs ir reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Maksājumus drīkstēs veikt tikai ar bezskaidras naudas darījumiem.

Svarīgi ir saprast, ka šī maksāšanas sistēma attiecas tikai uz tādiem darījumiem, kas notiek Latvijas robežās jeb iekšzemē. Valsts kontrolējošās iestādes tos uzrauga daudz stingrāk kā parastā PVN maksātājus. Ja preces vai pakalpojumus pasūta no ārzemēm, tur jau attiecas citi likumi un noteikumi.

 

Kādos gadījumos ir sevi jāreģistrē kā PVN maksātāju?

No 2018. gada ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam (PVN maksātāju reģistrā), ja ar šo nodokli apliekamo preču un pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējā gadā ir bijusi vismaz 40 000 EUR. iepriekšējā gadā šī summa bija par 10 000 EUR lielāka, jeb 50 000 EUR gadā. Samazinājumu oficiālajās Valsts iestāžu mājas lapās pamato ar Pasaules Bankas pētījumu (nodokļu izvērtējumu) 2016. gadā. Tajā secināts, ka Latvijā likumi, lai nemaksātu PVN, ir ļoti pretimnākoši mazajiem uzņēmumiem, kamēr citās valstīs slieksnis starp obligātu PVN maksāšanu vai nemaksāšanu ir augstāks. Piemēram, Igaunijā jāreģistrējas kā PVN maksātājam, ja apgrozījums ir vismaz 16 000 EUR, Somijā – 8 900 EUR. Lietuvā šobrīd cipars ir augstāks kā pie mums – 45 000 EUR.

 

Uz kurām nozarēm attiecas reversais PVN?

Šo nodokli piešķir nozarēm, kurās laika gaitā ir izrādījušās viegli pakļaujamas negodīgiem darījumiem. Jeb – kad preces vai pakalpojuma sniedzēji arvien vieglāk atraduši veidus, kā nemaksāt PVN. Tas, savukārt, audzē ēnu ekonomiku. Tāpēc Valsts iestādes, to pamanot, izmaina sistēmu, lai samazinās iespējas nemaksāt likumā noteiktās nodevas – un pircējam būtu mazāka iespēja, sev nezinot, iekļūt nelikumīgos darījumos.

Jau līdz 2018. gadam reverso PVN maksāja dažādās nozarēs: piemēram, kokmateriālu piegādei, konkrētiem būvniecības pakalpojumiem, graudaugu un tehnisko kultūru piegādei, metāllūžņu piegādei, tehnoloģiju (mobilo telefonu, planšetdatoru, klēpjdatoru iegādei), kā arī dārgmetālu (neapstrādātu, sakausējumu un ar dārgmetālu plaķētu metālu) piegādei.

No šī gada reversais nodoklis jāmaksā arī spēļu konsoļu piegādei, jebkādiem būvniecības pakalpojumiem un piegādei, metāliztrādājumu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem, kā arī sadzīves tehnikai un piegādei  u.c.

 

Kā reversais PVN attiecas uz Tavu uzņēmumu, ja esi “Baltijas Biroju Serviss” klients?

Ja pie mums pērc lāzerprinteru kārtridžus vai kasetes, zini, ka no šī gada tam piemēro reverso PVN! Kāpēc? Pēc jaunajiem noteikumiem, reversais PVN attiecas arī uz visiem printeriem, kopētājiem un faksiem, kā arī lielākajai daļai to detaļu un piederumu – kā sadzīves tehniku. Tas nozīmē, ka par šīm precēm izrakstīsim atsevišķu rēķinu, bez PVN. Tava uzņēmuma grāmatvedei būs jāaprēķina PVN un jāieliek priekšnodoklī.  

! Kas ir svarīgi – tintes printeru kasetes un kārtridži bez kustīgajām daļām vēl joprojām paliek vecajā sistēmā, un tiem aprēķinām PVN kā parasti. Tāpat arī pārējās preces, ko pasūtāt – tām būs cits rēķins, kurā PVN jau ir ierēķināts.

 

Tālākai izpētei

Ja ieraudzīji, ka reversais PVN attiecas uz Tava uzņēmuma darījumiem un Tev vēl ir papildus jautājumi par rēķiniem vai konkrētām precēm, sazinies ar Baltijas Biroju Servisu šeit, lai uzzinātu vairāk!

 

Citi noderīgi materiāli, kur iepazīties ar apgrieztā jeb reversā PVN piemērošanu, zemāk (klikšķini uz rindkopas):

Finanšu Ministrijas mājas lapas materiāli

Valsts ieņēmumu Dienesta (VID) mājaslapas materiāli

Pievienotās Vērtības Nodokļa (PVN) likums