Kā veiksmīgāk komandu novest līdz rezultātam?

Vienalga, vai tā ir dzimšanas dienas ballīte kolēģim, jauna produkta ieviešana vai desmitiem tūkstošu eiro vērts projekts vietējai kopienai. Komandas vadīšana un organizēšana bieži ir līdzīgs process.

Haotisks. Neparedzams.

Plāni mainās, un pēdējā brīdī atceļas norunātais; darbi pārceļas par nedēļu un kāds saslimst tieši svarīgākajā brīdī. Praksē pārbaudot teoriju, izrādās, tā nestrādā un steidzami jāmaina stratēģija.

Un tas ir normāli – mēs visi esam tikai cilvēki.

Tai pat laikā, šādu haosu ir iespējams kaut nedaudz savaldīt. Kā?

Zinot šo zemāk esošo informāciju , kas ļauj komandas darbu virzīt uz priekšu veiksmīgāk, raitāk, vai vismaz sakarīgāk.

 

Kas ļauj veiksmīgāk novest komandu līdz rezultātam?

1. Izvēlies pareizo komandas lielumu

5-7 cilvēki. Vismaz projekta kodolā, vadošajā komandā, kura ir atbildīga par notiekošo un tiekas uz sapulcēm. Vairāk cilvēku tikai vairos komunikācijas problēmu – nesaprašanos, pārpratumu, kritikas -, kā arī būs grūtāk saorganizējami uz tikšanos un vienota mērķa izpildi.

2. Izveido pareizo cilvēku miksli

Lieliska komanda nav pilna ar praktiski vienādiem cilvēkiem ar vienu skatu uz dzīvi. Ļoti bieži tieši dažādība ļauj pieņemt labākos lēmumus, jo ieraugām gan plusus, gan šķēršļus, par kuriem citādi neaizdomātos.

Tāpat arī jāskatās pēc cilvēku funkcijām. Kur vien iespējams, komandā jābūt visām šīm funkcijām. Viens cilvēks var pildīt vairākas, tomēr bez visām šīm lieliskā projekta ideja var palikt tikai par ideju:

  • sponsors jeb maksātājs;
  • līderis (redz komandas kopbildi un rūpējas, lai visiem ir redzams vienots, skaidrs mērķis);
  • eksperts nozarē, tehniskajos jautājumos;
  • laika plāna un darbu koordinators (zina katra darbus un atbildības, rūpējas par termiņiem);
  • administrators – nodrošina vajadzīgos resursus, lai darbu varētu izdarīt;
  • prezentētājs jeb komunikators (spēj ļoti labi pasniegt ideju un projektu vajadzīgajiem cilvēkiem).

3. Noskaidro, vai visi izprot projekta mērķi

Bieži vien projekts “nobrūk”, jo nevienam nav skaidrs, kāpēc tas vispār jādara. Īpaši, ja tas nāk papildus citiem pienākumiem.

Parūpējies, ka visi ir informēti un izprot, kāpēc ir svarīgi projektu īstenot. Visiem kopā ir jāizprot, kāpēc projekta īstenošana ir daļa no kā lielāka, nozīmīgāka nekā ikdienas pienākumiem.

Tikpat svarīgi arī katram zināt, ko viņš kā cilvēks no šī iegūs.

Viens, piemēram, to var darīt sabiedrības labā, citam vajag personisku izaicinājumu, spēju pārbaudi. Vēl kādam vajag atzinību. Izskaidro katram viņa ieguvumus, ja redzi, ka tie sakrīt ar to, ko cilvēks vēlas. (protams,vēlams projektā iesaistīt cilvēkus, kuriem tas sakrīt, nevis mākslīgi izveidot motivāciju).

4. Savaldi laiku

Pirmkārt, nosaki precīzu laika plānu, kurā jāizdara darbi (kurā katram ir skaidras viņa atbildības, pienākumi un termiņi).

Otrkārt, ja nu plāni mainās un jūti, ka sākas haoss, maksimāli ātri centies to savaldīt.

Sasauc tikšanos grupas biedriem. Kopīgi izlemjat, kā rīkosieties tālāk un kā nestandarta veidos tik un tā sasniegsiet iepriekš nosprausto mērķi. Tīri pafantazējot, kā būtu, ja paskatītos uz situāciju no citas puses, var atrast ļoti oriģinālus un efektīvus risinājumus!

Un komandas iekļaušana problēmu risināšanā viņiem iedod papildus sparu un atbildību pret darbu.

Ja Tev ir citi noderīgi padomi, kā no idejas komandu vadīt līdz rezultātam – dalies komentāros! Latvijas simtgadē palīdzēsim viens otram reāli novest lietas līdz galam!