Kā veidojas biroja papīra cena

Kā veidojas Tava biroja printējamā papīra cena? Tici vai nē, to, cik maksā papīrs, ietekmē ļoti, ļoti daudzi iemesli, par kuriem pat ikdienā neiedomātos.

Ar pāris no tiem iepazīsties zemāk blogā!

Iemesli, kas var ietekmēt papīra cenu

1. Kokmateriālu cenu svārstības

Ja vien skolas laikā šo gadījuma pēc nepalaidi garām (varbūt pat biji ekskursijā uz Līgatnes papīrfabriku?) noteikti zini, ka papīru ražo no kokmateriāla. Līdz ar to, tas, cik konkrētajā laikposmā maksā koks, ietekmē arī to, cik maksās gala produkts – papīrs.

2. Papīra materiāla izmantošana citiem nolūkiem

Tici vai ne, šeit nozīmīgu lomu spēlē ekoloģiskie materiāli, kas lēnām pārņem pasauli. Kartona iepakojumi, papīra iepirkumu maisiņi; papīra dzērienu salmiņi, papīra vienreizlietojamās krūzītes; papīra salvetes; pat tualetes papīrs – saraksts tikai turpinās! Arī Latvijā no šī gada pieņemti likumi, kas, visticamāk, palielinās papīra maisiņu izmantošanu.

Ko tas nozīmē printējamā papīra cenām? Ja kādā no pasaules lielvalstīm, vai pasaulē kopumā pieaug pieprasījums pēc citiem papīra produktiem, tas ietekmē pieprasījumu pēc papīra kā izejmateriāla (gan otrreizējās pārstrādes papīram, gan kokmateriāliem).

Kur palielinās pieprasījums, tur paaugstinās konkurence par izejvielu izmantošanu. Kur palielinās cenas par izejvielu izmantošanu, pieaug šo izejmateriālu cena. Līdz ar to, gala cenas biroja papīram var pieaugt.

3. Pieprasījums pēc biroja papīra

Pieprasījums pēc printējamā papīra, salīdzinot ar laiku pirms interneta un printeriem, protams, ir samazinājies. Diemžēl, tas, ka visus dokumentus ir iespējams digitalizēt, var arī padarīt papīra cenu dārgāku. Piemēram, ASV teritorijā pēdējo 10 gadu laikā aptuveni 27% no printējamā papīra ražotnēm ir slēgtas izzūdošā pieprasījuma dēļ. Konkurence samazinās, ražošanas izmaksas palielinās – arī tas ietekmē to, cik maksās paka ar printējamo papīru Tavam birojam.

4. Politiski un ekonomiski notikumi

Piemēram, ja Ķīna kā lielvalsts aug labklājībā, tajā pieaug lietotāju vēlme pēc papīra produktiem – eko iepakojumiem, papīra salvetēm, kosmētikas noņemšanas salvetēm utt. Pat nelielas svārstības tik apdzīvotas  valsts pieprasījumā pēc šādiem produktiem var būtiski mainīt papīra izelvielu pieprasījumu (kas, kā noskaidrojām, uzreiz maina arī papīra cenu).

Otrs piemērs tepat Eiropā – ļoti aktuālā Lielbritānijas atvienošanās no Eiropas Savienības. Lielbritānijas lielākie printējamā papīra uzņēmumi gan izejvielas, gan papīra ražošanu veic citās Eiropas Savienības valstīs, un tas, kā tas var ietekmēt gan uzņēmējus šajā valstī, gan nozari kā tādu, uztrauc lielu daļu ar to saistīto uzņēmumu. Papīra nozares apvienības galvenais direktors Lielbritānijā pat rakstījis atvērtu vēstuli Lielbritānijas premjerministram, izsakot savu uztraukumu par nozares uzņēmumu turpmāko darbību. Tas, kādus likumus vai regulas pieņems, var būtiski mainīt papīra cenas ne tikai Lielbritānijas, bet arī citu vadošo Eiropas papīra piegādātāju produktiem.

 

Lūk! Lai arī papīra cenas var ietekmēt vēl daudz faktoru, šie ir vieni no interesantākajiem.

Ja meklē akcijas printējamā papīra iegādei, tās atradīsi šeit un šeit.