Kā uzstādīt karjeras mērķus

Ja vairāk laika pavadi, plānojot atvaļinājumu kā darbu – tā ir zīme, ka karjera, iespējams, neiet tajā virzienā, kas Tevi aizrauj vai attīsta. Vairākas reizes esam pieminējuši, kāpēc ir būtiski padarīt darbu patīkamāku un aizraujošāku, un nenogurstam to teikt – tā ir lielākā pieaugušo dzīves daļa, un pavadīt lielāko dzīves daļu garlaicībā, nogurumā, nepatikā vai ar vilšanās sajūtu, tikai kaitē Tev pašam. Atklāti un godīgi sev pasakot, ko tieši vēlies, un sperot mazus soļus tā virzienā, būsi tuvāk tam, ko mediji un pazīstami uzņēmēji visā pasaulē skandina apkārt kā “darbu, kas pelna daudz UN ir interesants”. Jā, lai arī cik liela varētu būt skepse par šo, iemet aci paņēmienos, ko apkopojām tieši Tev turpmākajā bloga rakstā.

Ar ko sākt?

 1. Izveido karjeras plānu.

Sāc, iztēlojoties sevi pēc ilgāka laika posma – pieciem, desmit vai visiem piecpadsmit gadiem. Kas būtu ideālais variants, kādā ir ievirzījusies Tava dzīve? Uzraksti to uz papīra vai datora dokumentā, un, cik vien vari, izplūsti detaļās. Piemēram, ja Tavs mērķis ir pelnīt daudz naudas (kurš gan to negrib), tas tomēr ir pārāk vispārīgi. Ko bagātība nozīmē tieši Tev? Desmittūkstoš eiro bankas kontā? Divi lieli ceļojumi gadā visai ģimenei? Brīvība papildus ikdienas izdevumiem iegādāties māju un mašīnu? Kurā rajonā, kurā pilsētā? Pēc tam, kad tas ir uzrakstīts, sadali sīkāk, kā tieši šo bagātību gribi pelnīt – pēc savām spējām un interesēm. Sapņo plaši, tomēr reālistiski – ja tikko sāki strādāt bankā, plānot kļūt par tās direktoru pēc pieciem gadiem tomēr būtu pāragri.

Pāris jautājumi karjeras plāna iedvesmai:

 • Kādā nozarē strādāju, kādi ir amata pienākumi?
 • Kādas prasmes man ir attīstītas (ne tikai amatā, bet arī cilvēku vadībā – kādu iespaidu atstāju uz kolēģiem, vadību, biznesa partneriem)?
 • Kas ir uzņēmums, kurā strādāju? (ja vēlies savu, sīki apraksti, kādu to redzi)
 • Kas ir Tavas visspēcīgākās puses (ja apkārtējiem Tevi būtu jāraksturo, viņi pēc pieciem, desmit gadiem noteikti teiktu tās)?
 • Kādā komandā strādā? Kādi ir cilvēki, kas Tev ir apkārt?
 1. Plāns gatavs, ko tālāk?

Sadali to sīkos, viegli īstenojamos soļos, kas nedaudz palīdz Tev virzīties tuvāk savai ideālajai dzīvei. Svarīgi, sastādot šos soļus, ņemt vērā:

 • Soļiem jābūt elementāriem. Piemēram, tagad strādā ražošanas nozarē, bet Tevi ļoti interesē sākt savu konsultāciju biznesu. Pirmais solis būtu atrast cilvēkus, kas jau ar to nodarbojas, nākamais solis – iepazīties ar vienu no viņiem un iztaujāt par viņu ikdienu un nozari. Tik vienkārši.
 • Soļiem jābūt vērstiem uz konkrētu darbību. Piemēram, ja Tavs mērķis ir paaugstinājums, “strādāt vairāk” ir par vispārīgu. Precīzāk būtu “iemācīties (x spēju) trīs mēnešu laikā (x veidā), un uzņemties (x – raksti specifisku) projektu, kas ļauj pierādīt manas (x – specifiskas) spējas, kuras vajadzīgas paaugstinājumam”.
 • Soļiem jābūt viegli iekļaujamiem Tavā ikdienā. Ja katru dienu jāizņem bērni no skolas un nav, kam to uzticēt, bet gribētu trīs vakarus pavadīt valodu kursos, labāk jāmeklē citi varianti. Piemēram, veltīt 20 minūtes online nodarbībām, kad bērni jau aizgājuši gulēt piecus vakarus nedēļā.
 1. Soļi sarakstīti – laiks darbībai!

Ļoti daudzi rūpīgi izveido plānu un tur arī apstājas, tomēr tieši darbība ir tā, kas Tev ļaus pietuvoties saviem lielajiem karjeras mērķiem. Mērķis bez darbības ir tikai vēlmju saraksts. Ik pēc laika – dienas, nedēļas, mēneša – apsēdies un pārskati, cik no ieplānotā ir izdarīts.

Jūti, ka kaut kur plāns noiet no ceļa? Tas ir normāli, un noteikti nevajag mest plinti krūmos. Cilvēkiem jebkurā vecumā un amatā ir tieksme uzstādīt mērķus, kuri realitātē aizņem vairāk laika un ieguldījuma. Vēlreiz pārskati gan soļus, ko sarakstīji, gan laiku, kurā apņēmies to izdarīt – kur radās nobīde? Kā pārrakstīt soļus tā, lai tie atbilstu tam, ko reāli varu izdarīt?

Meklē to, kas Tevi visvairāk motivē. Varbūt ir vērts apsvērt nelielu balviņu – vannas bumbas, kafijas krūzi labā kafejnīcā, vienu sēriju mīļākā auto šova – tad, kad sasniegts katrs solis? Varbūt jāatrod draugs, ar ko pārrunāt mērķus un dabūt atbalstu? (Latvijā šāda tipa kustība pēdējā gada laikā attīstās straujāk! Ir vērts internetā pameklēt vietējos pasākumus, kuros  māca personisko attīstību. Tajos ir liela iespēja atrast cilvēkus, kas būtu tikai priecīgi dallīties ar savām veiksmēm un neveiksmēm mērķu sasniegšanā).

Un, visbeidzot – ja paiet mēnesis vai pat gads, un redzi, ka tik rūpīgi sarakstītais karjeras mērķis vairs neinteresē – arī tas ir normāli! Mainās pasaule, un mainās arī mūsu vēlmes un sapņi. Svarīgi ir visu laiku turēt roku uz pulsa un pielāgot turpmākos soļus reālajai situācijai. Lai izdodas!