Kā noņemt uzlīmes no plastmasas, koka un stikla

“Varam dāvināt! Tikai ļauj, es noplēsīšu cenas zīmi…”  un jau nākošajā brīdī Tu nožēlo savu piedāvājumu. Pusnoplēstais gabaliņš labi redzamajā vietā rada haotisku iespaidu skaistajai dāvanai. Vai varbūt kopējai virtuvei nopirktas jaunas stikla krūzes, uz kurām ir uzlīmes, kas nenāk nost. It kā vajadzētu darīt ko citu, bet acu priekšā stāv nekā nost nedabūjamie līmes gabaliņi, un Tu nespēj nomierināties, kamēr virsma nav tīra. Vai ir bijusi līdzīga situācija?

Labā ziņa ir klāt! Pastāv viegli veidi, kā noņemt uzlīmes pēdas. Pie tam, lielāko daļu no sastāvdaļām, visticamāk, jau vari atrast ja ne biroja, tad mājas līdzekļu sarakstā! Kas ir šie “brīnumlīdzekļi,” un no kādām virsmām tie dabūs nost līmes paliekas, lasi zemāk.

Kā noņemt uzlīmju pēdas no plastmasas:

Viens no jutīgākajiem materiāliem. Kāpēc? Salīdzinot, piemēram, ar stiklu, plastmasai ir lielāka iespēja mainīt krāsu vai deformēties, ja tā saskaras ar spēcīgi reaģējošu vielu. Līdz ar to, līdzeklim jābūt pietiekoši efektīvam, lai sarautu līmes daļiņu noturošās ķīmiskās saites, un tajā pat laikā maigam, lai izvairītos no priekšmeta deformēšanās.

 • Maigākais paņēmiens: uzlīmes vietai uzklāj mitrinošu krēmu vai pārtikas eļļu.  Iemērc lupatiņas daļu kādā no vielām un bagātīgi uzklāj to uz vajadzīgās virsmas. Atļauj ievilkties, un tad ar tīru lupatiņu vai papīra dvieli noslauki uzlīmi. Vienīgais mīnuss – šāds paņēmiens atstāj eļļas pēdas.
 • Ja laika nav daudz: pamēģini noņemt ar kosmētikas noņēmēju vai mitrajām salvetēm, kas domātas kosmētikas noņemšanai (ja kolektīvā ir daudz sieviešu, ir liela iespēja, ka vismaz viens no šiem būs kādas somiņā). Noņem līmes daļiņas, apļa kustībām viegli paberzējot uzlīmes vietu ar kosmētikas noņēmēju.
 • Ja līme pielipusi īpaši stipri: iemērc priekšmetu ūdenī, kam pievienots trauku mazgājamais līdzeklis. Pēc tam sausai lupatiņai uzlej nedaudz etiķa un noberz uzlīmi, uzreiz noskalojot zem ūdens strūklas.
 • Ja līme ir cieta, nevis lipīga: nokasi to nost ar neasu priekšmetu – trulu nazi, kredītkartes malu vai kūku lāpstiņu no biroja virtuves (ja tāda ir pieejama).

Kā noņemt uzlīmju pēdas no stikla:

Lai otrreiz izmantotu burkas vai pudeles vai notīrītu jaunos spoguļus, logus un stikla traukus, noderēs šie paņēmieni. Stikls ir visizturīgākais līdzeklis, tāpēc droši var izpausties ar diezgan spēcīgiem līdzekļiem, ja vien tādi ir pieejami.

 • Ja ātri jānoņem nelielas līmes paliekas – vislabāk derēs spirtoti līdzekļi, piemēram, nagu lakas noņēmējs arī bez acetona; dezinfekcijas līdzekļi ar spirtu. Acetonu labāk neizmēģini citām virsmām, jo tā ķīmiskais sastāvs var sabojāt to krāsu vai pašu virsmu.
 • Ja vēlies izmantot izlietotās vīna pudeles vai stikla burkas – dienas beigās etiķetes vietu iemērc siltā ziepjūdenī. Nākošajā rītā tai būtu jau jānonāk nost bez piepūles. Ja  tā nenotiek, noskrāpē palikušās daļiņas ar vecu kredītkarti vai tam līdzīgu priekšmetu vai spirtotiem līdzekļiem.

Kā noņemt uzlīmju pēdas no koka:

Šāds materiāls, visticamāk, birojā ir retākiem un ilglaicīgiem pirkumiem. Piemēram, jaunām biroja mēbelēm vai grīdas segumiem. Tieši tāpēc ir īpaši svarīgi, ka jebkuru no zemāk ieteiktajiem līdzekļiem sākumā izmēģini uz mazākas, ne tik labi redzamas virsmas, un tikai tad ķeries klāt darbam!

 • Ja koks ir neapstrādāts, vieglākais veids ir uzlīmi noņemt ar smilšpapīru. Drošības pēc gan jāpiemin, ka šī ir reta iespēja, īpaši, ja mēbeles pasūtītas no veikala.
 • Ja vajadzīga ļoti delikāta pieeja: darba dienas vakarā pārklāj uzlīmi ar vazelīnu un ļauj iesūkties pa nakti. Tā līmes saites ar koka virsmu vājināsies, un nākošajā rītā būs vieglāk uzlīmi noņemt. Pēc tam koku nopulē vai ievasko.
 • Ja līme pagadījusies īpaši noturīga: izmēģini to nomazgāt ar trauku mazgājamo līdzekli un ūdeni (nederēs visām koka virsmām, obligāti pirms tam izmēģini reakciju mazāk redzamā vietā!)

Universāls veids līmes daļiņu noņemšanai – karstums:

 • Ja baidies sabojāt virsmu ar citiem līdzekļiem! Uzkarsē uzlīmi ar fēnu, turot to vidēji 30 cm attālumā no virsmas. Uzmanīgi ar plastmasas iepakojumiem, to karstuma noturība var būt ļoti neliela.
 • Atbilstoši virsmai, no kuras jānoņem pēdas, izmēģini arī uzliet karstu, dažreiz pat verdošu ūdeni vai turēt priekšmetu karstā saulē vai siltu lampu gaismā, kamēr tas uzsilst pietiekoši, lai uzlīmi varētu noņemt viegli.

 

Tātad, ja pēkšņi jānoņem uzlīme – fēns vai spirtots līdzeklis, un izvairīsies no neglītām uzlīmju paliekām. Pirms tīri nost visu, vienmēr atceries – izmēģini līdzekli uz mazāk redzamas trauka vai iepakojuma daļiņas!