Kā izveidot veiksmīgu prezentāciju

Sākot no maģistra darba aizstāvēšanas līdz gada atskaitei uzņēmuma valdē – iemesli, lai veidotu prezentāciju, ir bezgalīgi. Parasti katrai prezentācijai ir konkrēts rezultāts, ko gribam sasniegt no auditorijas – piemēram, likt noticēt idejai, piešķirt finansējumu, iegādāties produktus. Tieši tāpēc ir ļoti būtiski, ka prezentācija atstāj patīkamu iespaidu, ir viegli uztverama un aizrauj skatītāju. Zemāk atradīsi padomus labas prezentācijas izveidošanai, kas noderēs jebkurā tematā un nozarē.

Gatavojot prezentāciju

– Ja Tavas tehniskās spējas nav Tava stiprā puse, labāk izmanto jau gatavās prezentāciju dizaina formas. Ir ļoti labi, ja dažādo katra slaida saturu (piemēram, vienā liec tekstu ar bildi, otrā atslēgvārdus pa punktiem, trešajā – tekstu divās kolonnās), tomēr teksta krāsām, fontiem un fonam vajadzētu palikt vienotiem. Gatavās formas ir ļoti viegls veids, kā to panākt.

– Atstāj tikai atslēgvārdus – tas padara prezentāciju profesionālāku, vieglāk uztveramu un nenovērš klausītāja uzmanību no Tava teiktā.

– Tekstam un fonam vajadzētu būt kontrastējošās krāsās. Vislabāk darbojas tumšs fons ar gaišiem burtiem, savukārt raibs fons tikai pasliktina redzamību.

– Maksimāli centies palikt pie ierastajiem tekstu lielumiem – teksts, kas rakstīts tikai ar lielajiem burtiem, var šķist uzbāzīgs un pārāk kliedzošs.

– Izvairies no pārāk ekspresīviem slaidu nomaiņas efektiem, piemēram, teksta ievirpuļošanas ekrānā vai īsajiem skaņas efektiem. Var likties, ka šādi efekti padara prezentāciju dinamiskāku, tomēr tie ātri novērš uzmanību no pašas informācijas, līdz ar to, skatītāju var nedaudz kaitināt.

– Bildes ir viens no svarīgākajiem materiāliem, kas var ļoti labi paspilgtināt Tavu sakāmo un padarīt prezentācijas kopskatu nostrādātāku. Parūpējies, ka bildēm ir augsta kvalitāte. Tas nozīmē, ka tās labi izskatīsies arī caur projektoru, ne tikai datora ekrānā.

– Ja prezentācijā izvēlies izmantot efektu, kad pēc katra Tava klikšķa parādās viena teksta rinda, saglabā vienotu veidu, kādā tekstam uznākt. Vislabāk – no augšas vai kreisās puses. Tā, kā šis efekts tikai palēnina prezentāciju, izmanto to tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams.

– Kad prezentācija gatava, pārskati, kā vari samazināt slaidu skaitu. Tie prezentācijas veicēji, kas visu laiku pārslēdz slaidus, atstāj haotiska cilvēka iespaidu. Labais tonis ir pārslēgt vienu slaidu uz nākamo ne ātrāk kā pēc minūtes.

– Elementāri, tomēr parūpējies, ka prezentācijas laikā zināsi, kā slaidus pagriezt atpakaļ – bieži vien tad, kad auditorija uzdod jautājumus, var nākties to darīt. Ja iepriekš nav noskaidrots, kā, tas var tikai sabojāt iespaidu par prezentētāju.

– Ja iespējams, izmēģini prezentāciju iepriekš tajā vietā, kur to prezentēsi. Pārliecinies, ka tekstu slaidos var izlasīt arī no pēdējās rindas, un no pirmās rindas tas neliekas par kliedzošu un milzīgu.

– Izveido plānu B, ja gadās tehniskas ķibeles – kā stāstīti savu sakāmo arī bez prezentācijas? Viens no ieteikumiem – sarūpē izdales materiālu, kurā īsi un kodolīgi būtu vajadzīgā informācija (papildus ieteikums, lai samazinātu tehnisko ķibeļu iespēju – saglabā prezentācijas failugan internetā, gan flešatmiņā vai citā ierīcē).

– Izmēģini savu uzstāšanos ar kādu, kas nekad Tavu prezentāciju nav redzējis. Pajautā godīgu viedokli gan par saturu, gan noformējumu prezentācijai, gan to, kā stāsti.

Uzstāšanās laikā

– Pirmais, kas jādara – sasveicinies ar skatītājiem! Tas nodibina saikni jūsu starpā un rada personiskāku iespaidu kā vienkārša uznākšana uz skatuves, uzreiz sākot prezentāciju.

– Iesaisti skatītājus prezentācijā, uzdodot viņiem jautājumus, prasot viedokļus, lūdzot pacelt roku, ja sevi atpazīst situācijā, par ko stāsti. Tas palielina iespēju, ka viņi jutīsies kā daļa no sarunas, līdz ar to – Tu patiksi vairāk.

– Nekad! Nelasi no slaidiem. Ja parūpējies par atslēgvārdiem, tas var šķist loģiski, tomēr jāatceras, ka jebkurā situācijā – slaidi ir domāti auditorijai, un Tev to saturs jau būtu jāzina. – Neatvainojies par savu prezentāciju. Ja jau veidošanas laikā redzi, ka informācija būs grūti uztverama vai nesaprotama, vienkārši neizmanto to.

– Stresa situācijās bieži mēs sākam runāt ātrāk, kas rada haotiskāku iespaidu. Nebaidies runas laikā palēnināt tempu un izmantot pauzes.

Un, visbeidzot – praktizējies, cik vien vari! Neviena spēja nenāk automātiski, tāpēc izmanto katru izdevību nodot savu ziņojumu plāšākai publikai prezentācijas veidā. Tas Tev iemācīs sajust, kā pārliecināt jebkuru cilvēku – un šī spēja noder praktiski jebkad.