Izmanto Flipchart tāfeli kā profesionālis: viegli triki labākai prezentācijai

Ja Power Point prezentācija duelētos ar šo rīku, ir liela iespēja, ka tā zaudētu! Jā, runa ir par veco, labo Flipchart tāfeli, pie kuras ir piestiprinātas pierastās papīra lapas. Teksts uz tām parādās ar īpašo efektu – marķieri -, slaidus maina ar roku, kamēr fonā skan lapu pāršķiršanas skaņas. Tas, protams, humoram, tomēr šī veida tāfeles bieži vien ir interaktīvāks rīks prezentācijās, lekcijās un semināros, nekā nu jau par normu kļuvušās tehnoloģijas. Zemāk paskaidrosim, kāpēc, un sniegsim ieskatu tajā, kā vislabāk Flipchart tāfeli izmantot savam uzstāšanās laikam.

Flipchart tāfeles priekšrocības

  1. Lielāka klausītāja uzmanība. Teksts vai zīmējumi top uz vietas, tāpēc auditorija var gan klausīties, gan skatīties, kā paŗspriestā informācija burtiski tiek radīta uz papīra lapas. Tas samazina iespēju, ka kāds no auditorijas aizdomājas vai vienkārši noraksta punktus no slaidiem. Turklāt, kamēr Tu raksti vai zīmē uz tāfeles, klusuma brīdī klausītājs var pārdomāt iepriekš sacīto un uzdot jautājumu. Līdz ar to, Tava prezentācija būs pilna ar izdevīgām iespējām, kur raisītes diskusijai.
  2. Augstāks enerģijas līmenis runātājam. Stāstīt stundu no vietas prasa lielu fokusu un uzmanību. Tas, ka vari atpūsties un pamainīt darbības veidu no runāšanas uz rakstīšanu, ne tikai aktivizē nervu galus uz pirkstiem un rosina smadzeņu darbību (tai skaitā, uzlabo atmiņu – noderīgi, ja ar vienu un to pašu prezentāciju vai semināru uzstājies vairākās vietās). Tas nozīmē, ka vari saglabāt tonusu visas prezentācijas garumā vairāk, kā vienkārsi stāvot un stāstot vienā pozā.
  3. Lieliska iespēja kopīgi uz vietas attīstīt jaunas idejas. Flipchart tāfele izcili der jaunu, tikko radušos ideju pierakstīšanai tā, ka tās var redzēt un komentēt citi. Arī šādi informācija paliek atmiņā daudz efektīvāk, jo klausītājs aktīvi piedalās ideju domāšanā un smadzenes darbojas aktīvāk kā vienkārši lasot tekstu.

Kā redzams, atslēgas vārds Flipchart tāfeles izmantošanai prezentācijās ir iesaistīšanās jeb interaktivitāte. Ja Tev tuvojas nākamā uzstāšanās un redzi, ka tā ir nepieciešama, pārskati ieteikumus, kā veiksmīgāk pielietot šo prezentēšanas un treniņu rīku savam pasākumam.

Kā vislabāk izmantot Flipchart tāfeli:

  1. Pareiza marķiera krāsu izvēle. Vārdiem veiksmīgāk būtu izmantot tumšu krāsu – melnu vai zilu -, kas visvairāk kontrastē ar balto papīru. Tas ļaus redzēt tekstu no lielāka attāluma. Gaišākas krāsas, piemēram, zaļa, sarkana, būs piemērotākas teksta izcelšanai (apvilkšanai, pasvītrošanai).
  2. Teksta apjoms un lielums. Parūpējies, lai burtu lielums ir saskatāms gan pirmajai, gan pēdējai rindai. Tas nozīmē – nepieraksti lapu līdz lejai. Centies jebkuru tekstu vai zīmējumu saglabāt augšējās divās trešdaļās lapas – citādi aizmugurējā auditorijas daļa to nevarēs saredzēt pāri priekšā sēdošo galvām. Protams, līdzīgi kā Power Point prezentācijās, labāk izvairīties no gariem teikumiem un lietot tikai atslēgvārdus.
  3. Samazini laiku tāfeles priekšā. Lai arī daudzi prezentāciju meistari iesaka stāvēt sānā tāfelei pat rakstīšanas laikā, tam vajag lielu meistarību. Vienkārši parūpējies, ka brīdī, kad neko nezīmē vai neraksti, atrodies tādā vietā, kurā nevienam neesi priekšā prezentācijas rīkam.
  4. Sagatavojies laicīgi. Ne vienmēr viss jāraksta uz baltas lapas – ja nepieciešams, ērtības labad sagatavo svarīgāko tekstu vai, piemēram, kolonnas ideju pierakstīšanai, jau pirms pašas prezentācijas. Ja svarīgi ko atcerēties – pieraksti uz lapas viegli, ar zīmuli – tā, lai to redzi tikai Tu. Šāds knifs aiztaupīs laiku un ļaus koncentrēties uz pašu svarīgāko – saturu, ko Tev jānodod saviem klausītājiem.
  5. Pielieto savu māksliniecisko talantu. Droši papildini savu stāstāmo ar vienkāršām priekšmetu, diagrammu, cilvēku skicēm – jebko, kas iederas stāstāmajā. Vari arī izdomāt savu simbolu, ko piezīmēt pie īpaši svarīgām detaļām (piemēram, spuldzi). Tas labāk paliks atmiņā kā tikai teksts, un papildus piešķirs prezentācijai cilvēcību.
  6. Noslīpē pasniegšanas veidu. Ir prezentēšanas tehnika, kas padara uzstāšanos noslīpētāku. Tā izpaužas šādi. Kad uzraksti tekstu, pieskaries tam, lai fokusētu auditorijas uzmanību. Tad pagriezies, lai Tevi tar redzēt pilnībā. Visbeidzot sāc runāt un paskaidro tematu, kas ir aktuāls un kura daļai burtiski pieskāries pirms brīža. Angļu valodā to sauc par TTT jeb “Touch-Turn-Talk” metodi.

Viss, kas minēts šajā rakstā, protams, nenozīmē, ka vajadzētu aizmirst par prezentācijām uz projektora – šī ir informācija, ar kuru vari papildināt savu prezentēšanas spēju “instrumentu kasti” un izmantot, kad tas Tev ir nepieciešams.