Gripa: Kāpēc palikt mājās ir labāk nekā iet uz darbu slimam

Tuvojoties februārim, laikapstākļi kļūst arvien viltīgāki un imunitāte bieži vien – vājāka. Tas viss negaidīti mēdz beigties tā, ka kādu rītu pamosties ar pārsteigumu – sāpošu kaklu, iesnām vai klepu. Ļaunākajā gadījumā, gripu.

Galvenās gripas pazīmes:

  • drudzis vai, tieši otrādi, drebuļi,
  • kaulu laušanas sajūta,
  • klepus,
  • kakla sāpes,
  • aizlikts deguns,
  • muskuļu vai galvassāpes,
  • milzīgs nogurums.

Tādā brīdī Tu varētu būt no tiem apzinīgajiem pieaugušajiem, kas uzskata, ka mājās palikt nedrīkst – projekts ir jānodod, sava maiņa ir jānostrādā, un priekšniekam noteikti vajag tieši Tevi, jo kurš gan cits nāks vietā?

Liels var būt pārsteigums, ka šāda rīcība var kļūt par lāča pakalpojumu. Saaukstēšanās visbiežāk ir lipīga. Ja visu dienu plecu pie pleca strādāsi ar kolēģiem, Tu vari kļūt par iemeslu, kāpēc viens pēc otra saslimst viss birojs, kas nevienam uzņēmumā nav nepieciešams. Vai, vēl ļaunāk – saaukstēšanos saķer priekšnieks, piemēram, tieši pirms nozīmīgas biznesa tikšanās, kas ietekmē visu gada budžetu vai lielāko projektu uzņēmumā. Pat, ja nenākas strādāt ar kolēģiem plecu pie pleca, telpās ar kondicionieriem gaiss nemitīgi cirkulē uz riņķi, un vīruss vai baktērijas brīvi pārvietojas līdzi. Turklāt, gripas un augstas temperatūras gadījumā arī prāts un reakcijas spējas ir daudz lēnāki. Diemžēl, pat esot uz vietas, ir liela iespēja, ka darbs nebūs kvalitatīvs.

Slimošana darba ņēmējiem

Tieši tāpēc svarīgākais noteikums, sajūtot saaukstēšanās pazīmes, ir – paliec mājās! Ne tikai citu, bet arī sevis paša dēļ. Saaukstēšanos izārstēt ir daudz vieglāk, ja pirmās dienas dzīvo atveseļošanās režīmā. Ja slimību, tautas valodā sakot, “ielaiž”, ir risks saslimt ar plaušu karsoni vai sirds muskuļu vājumu. Liela daļa darba devēju nodrošina slimības lapas darbiniekiem, tāpēc uzreiz, pamanot pirmās pazīmes, dodies pie ārsta, kur Tev to izrakstīs. Pēc likuma, ja darbs nodrošina sociālās garantijas, slimības lapu apmaksā darba devējs līdz desmit darba dienām, atbilstoši plānotajam darba stundu skaitam šajās dienās. Par slimības otro un trešo dienu darba devējam jāizmaksā vismaz 75% no tajā dienā plānotā atalgojuma, un visām pārējām slimības lapas nosegtajām dienām – vismaz 80% no izpeļņas konkrētajā darba dienā.

Ko darīt ar plānotajiem darbiem? Ļoti lielu daļu darba mūsdienās iespējams darīt arī no mājām, tāpēc pašus svarīgākos darbus vari izdarīt arī pie sava datora, kad jūties labāk – ja to ļauj darba specifika. Ja ieplānotas tikšanās, uzreiz piezvani vai nosūti ziņu, ka tās nepieciešams pārcelt. Nekad neatliec atteikšanu uz pēdējo brīdi! Tāpat arī sazinies ar personām, kas uzņēmumā ir atbildīgas par Tavu darbu – cilvēkresursu vadībai vai tiešajiem priekšniekiem. Drošības pēc nodod ziņu gan e-pastā, gan telefoniski, lai būtu drošs, ka ziņa ir saņemta un pietiekami ātri.

Ja Tev ir savs kabinets vai dažādu iemeslu dēļ tomēr izvēlies nākt uz darbu slims, centies izvairīties no tuva fiziska kontakta ar cilvēkiem un brīdini, ka šodien vari kļūt par saslimšanas iemeslu, tāpēc no Tevis jāturas pa gabalu. Pievērs dubultu uzmanību roku tīrībai un mazgā tās vai dezinficē ar gelu vai mitrajām salvetēm katru reizi pēc klepošanas, šķaudīšanas vai pat pieskaršanās degunam. Īpaši svarīgs šis padoms, ja nākas iet uz sapulci un sarokoties ar kolēģiem vai sadarbības partneriem. Visbeidzot, centies neuzturēties kopējā biroja virtuvē.

Darba devējiem un vadības līmenī strādājošajiem

Ja esi atbildīgs par kādu cilvēku vai komandu, pirmkārt, svarīgākais uzdevums ir katru gadu, sākoties riska sezonai, atgādināt padotajiem uzņēmuma politiku pret slimošanu – procedūru, kādā jāpaziņo slimība, un pasākumi, kas jāievēro saslimšanas gadījumā. Ideālajā gadījumā uzņēmuma darbiniekiem ir jāatgādina, ka nākšana uz darbu slimiem var tikai kaitēt, un jāiedrošina pievērst lielāka uzmanība imunitātei. Ja dosi norādījumus, kā pārkārtot darba uzdevumus slimības gadījumā, un palīdzēsi darbiniekiem sastādīt rīcības plānu slimības gadījumā, lai darbi pārāk neievelkas, radīsi papildus uzticību, ka uzņēmumam rūp darbinieka veselība. Centies biežāk organizēt koplietojamo platību dezinfekciju un tīrību.

Ja ļoti nepiemērotā laikā nākas saslimt pašam, noteikti ir svarīgi to paziņot savai komandai un dot darba norādījumus. Ja ir neatliekami uzdevumi, dari tos no attāluma vai deleģē.

Visbeidzot, jebkuram uzņēmuma darbiniekam ir ļoti svarīgi rūpēties par imunitāti – labi izgulēties, regulāri sportot, un plānot veselīgas ēdienreizes, papildus uzņemt C un D vitamīnu. Tas samazinās stresu un palielinās organisma spēju cīnīties ar apkārt esošajām slimībām. Tad, iespējams, izdosies sagaidīt pavasari bez slimības lapas.