Gribi elektrisko skūteri? 8 biežāk uzdotie jautājumi par populāro braucamrīku

Plāno iegādāties elektrisko skūteri? Ieskaties biežāk uzdotajos jautājumos par šo trendīgo braucamrīku.

1. Kāpēc elektriskais skūteris ir palicis tik populārs?

Lai arī Latvijas tirgū tas jau ir vairākus gadus, straujāko popularitāti elektriskie skrejriteņi ieguvuši šogad. Svarīgu lomu popularitātē spēlē lielākajās pilsētās ērti pieejamā elektrisko skūteru noma. Cilvēki, kas to izmēģinājuši, visbiežāk izvēlas iegādāties savu skrejriteni, jo tas ir:

  • ērts un ļoti viegli lietojams – ar elektrisko skūteri var iemācīties braukt praktiski uzreiz, salīdzinot, piemēram, ar riteni;
  • nesviedrējošs – cilvēkiem, kas pārvietojas ar riteni uz darbu, patīk ierasties darbā tikpat svaigam, kā iznākot no mājas;
  • dabai draudzīgāks, jo, pretēji mopēdiem vai automašīnām, gaisā nenonāk kaitīgie izmeši;
  • ērtāk manevrējams satiksmē – ar to ir vienkāršāk tikt cauri sastrēgumiem, kā arī pārvietoties pa ietvi vietās, kurās parasti ritenis būtu neērtāks sava izmēra dēļ.
elektriskie skrejriteņi, elektriskie skūteri, bezmaksas piegāde, elektriskie skūteri cenas, elektriskie skūteri svars
Elektriskais skūteris nu jau ir mūsdienīgas pilsētas dabiska ikdienas sastāvdaļa. Foto: freepik.com

2. Cik drošs ir elektriskais skūteris?

Elektriskais skūteris ir stabils, ērts un bremzē strauji, tāpēc braucēji diezgan ātri apgūst, kā ar to pārvietoties droši. Protams, lai parūpētos par savu drošību, ir jāpiekopj droši braukšanas ieradumi, jāvelk ķivere un citi ķermeņa sargi. Tāpat, esot, piemēram, uz ietves, jāņem vērā, ka gājējiem ir priekšroka; nevajadzētu braukt ietvju malā, kur pēkšņi var atvērties durvis u.c. drošībai svarīgas lietas, kuras jāievēro arī, pārvietojoties ar riteni. Pašu drošības pēc arī būtu ieteicams izvēlēties ātrumu, kas ir piemērots satiksmei uz ietvēm vai veloceliņiem, kā arī noteikti nebraukt ar elektroskūteri alkohola reibumā.

3. Cik sver viens elektriskais skūteris?

Tas var ļoti atšķirties no modeļa. Paši vieglākie sver ap 8-15kg. Svaru vienmēr vari pajautāt pārdevējam, ja Tevi interesē konkrēts modelis, tā pārnēsāšanas ērtums un/vai drošība, stabilitāte.

Piemēram, labakie.lv pieejamo elektrisko skūteru svars:

4. Pa kurieni drīkst braukt ar elektrisko skrejriteni?

Šobrīd vienotas informācijas interneta resursos nav – CSDD plāno izstrādāt elektroskūteru lietošanas noteikumus uz nākamo gadu, pēc šī avota. Pagaidām labāk skrejriteņiem izmantot veloceliņus, vai, ja to nav, tad ietvi. Jāatceras arī, ka uz ietvēm vienmēr priekšroka ir gājējiem. 

elektriskie skrejriteņi, elektriskie skūteri, bezmaksas piegāde, elektriskie skūteri cenas, elektriskie skūteri svars
Ar elektroskūteri jāpārvietojas pa veloceliņiem vai pa ietvi – un uz ietves gājējiem priekšroka! Foto: freepik.com

5. Vai ar elektrisko skūteri var braukt bērni? 

Ja uz elektroskūteriem no nākošā gada attieksies līdzīgi likumi kā uz velosipēdiem, tad minimālais atļautais braukšanas vecums būtu 14 gadi, ar minimums velosipēda braukšanas tiesībām. Šajā avotā, savukārt, var atrast informāciju, ka uz tiem elektroskūteru modeļiem, kuru jaudu varētu pielīdzināt mopēda jaudai (sākot no 0,25 līdz 4 kW), varētu attiekties ceļu satiksmes noteikumi mopēdiem. Tas nozīmētu, ka tos lietos varētu no 16 gadu vecuma un ar AM kategorijas tiesībām. Arī, kamēr oficiāli noteikumi vēl nav publiski pieejami, noteikti būtu jāparūpējas par bērna drošību – ķiveri un locītavu sargiem, kā arī labāk iegādāties mazāk jaudīgus elektroskūterus, kuru ātrums nepārsniedz riteņa ātrumu.

6. Cik ērti ir pārvietoties ar elektrisko skūteri, kad tam beidzas baterija?

Tas ir atkarīgs no paša skrejriteņa smaguma, tomēr parasti elektriskais skūteris ir ērtāks tādā veidā, kādā paredzēts – uzlādēts, darbināms ar elektrību. Lai pārvietotos pa pilsētu, ar vienu elektroskūtera uzlādi parasti pietiek salīdzinoši lielam attālumam – visizplatītākais varētu būt ap 30 km.

Tai pat laikā, elektrisko skūteri var diezgan ērti uzlādēt jebkurā vietā, kur ir kontaktligzda, tāpēc, ja sākumā šaubies par baterijas izturību, paķer līdzi lādētāju. Ļoti izcils variants – uz darbu braukt ar elektrisko skūteri un to uzlādēt pa dienu darbā vai pa nakti mājās! Ne tikai pašā pilsētā dzīvojot elektriskais skūteris sanāk izdevīgāks ar visu lādēšanas laiku.

Piemēram, ja dzīvo ārpus Rīgas un daudz laika jāpavada sastrēgumos, atstājot mašīnu Rīgas nomalē un uz konkrēto darba vietu aizbraucot ar skūteri, var ietaupīt daudz laika, ko parasti nākas pavadīt sastrēgumos, un nozīmīgu daudzumu naudas par benzīnu!

elektriskais skūteris pieaugušajiem
Elektriskā skrejriteņa svars un viegli saprotamā lietošana padara to par labu palīgu, pārvietojoties pa pilsētu. Foto: freepik.com

7. Vai ar elektrisko skūteri var braukt naktīs?

Jā, ja tas ir atbilstoši aprīkots. Šeit ir Ceļu satiksmes noteikumu 126. pants par apgaismes ierīcēm, kas nepieciešami braucamrīkiem naktīs: 

126. Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, vai tuneļos, transportlīdzekļiem jābūt iedegtām šādām ārējās apgaismes ierīcēm:

126.1. mehāniskajiem transportlīdzekļiem priekšpusē – tuvās vai tālās gaismas lukturiem, aizmugurē – gabarītlukturiem;

126.2. piekabēm aizmugurē – gabarītlukturiem;

126.3. mopēdiem priekšpusē – tuvās gaismas lukturim, aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim;

126.4. velosipēdiem priekšpusē – baltas gaismas lukturim.

8. Vai ar elektrisko skūteri var braukt lietus laikā?

Jā, elektriskie skūteri ir ūdens izturīgi un paredzēti braukšanai lietū. Tai pat laikā, ņem vērā – tāpat kā ar jebkuru citu braucamlīdzekli, lietus laikā jābrauc prātīgāk, jo bremzēšanas laiks palielinās. 

—–

Tev ir citi jautājumi par elektrisko skūteri? Uzdod to mums mājaslapas čatā, mēs atbildēsim!

Iegādājies savu elektrisko skūteri ikdienas lietošanai ar atlaidi šeit.