Esi drošs, ka Tavs sociālo tīklu profils nekaitē karjerai

Līnija starp personisko un profesionālo dzīvi sociālajos tīklos var būt ļoti, ļoti šaura. Zināt, kā pa to prasmīgi nobalansēt, dažreiz ir māksla. Gribam vai nē, mūsu sociālo tīklu profilu vērtē gan draugi, gan priekšnieki, kolēģi un pat potenciālie klienti.

Netici? Padomā par sociālajiem tīkliem kā savu darba galdu. Nav obligāti, ka katrs garāmgājējs to izpētīs līdz sīkumiem, tomēr aci pavisam noteikti iemetīs. Ir tikai cilvēcīgi paskatīties, kādas bildes, kādi priekšmeti stāv uz Tava galda! Arī tad, kad īpaši nepiedomā, tas tomēr daudz, ko pasaka par Tevi un ietekmē turpmāko komunikāciju.

Piemēram, ja uz galda stāv ierāmēti bērnu zīmējumi – var nedaudz nojaust, kas būtu labs sarunu temats ar Tevi. Jaunākie skaļruņi bez vadiem; blakus galdam noliktas skriešanas kurpes ar sporta somu; aprakstītas līmlapiņas, kas salīmētas visapkārt datoram – Tu noteikti iedomājies kādu cilvēku tipu katram no šiem priekšmetiem!

Tas pats attiecas arī uz virtuālo vidi. Sociālie tīkli ir lielisks rīks, kā palīdzēt savai karjerai sasniegt augstumus, atstājot par sevi profesionālu iespaidu – un te būs, kā.

5 jautājumi, ar kuriem pārbaudīt savu sociālo tīklu profilu

  • Vai to, ko es publicēju, rādītu kolēģiem un priekšniekam aci pret aci? Pats svarīgākais jautājums. Tas nozīmē, labāk iztikt bez lamuvārdiem komentāros, pārāk mulsinošām atvaļinājuma bildēm vai trīs kaķu video katru dienu. Saglabā savu profesionalitāti. Industrijas jaunumi, iedvesmojoši stāsti, varbūt pat Tavi blogu ieraksti – īsta manta, atstāj labu iespaidu! Jā, draugiem var nelikties pārāk izklaidējoši, tomēr tas Tev tiks piedots, kad būsi to veiksmīgo, panākumiem bagāto cilvēku sarakstā. Tu esi tas, ko Tu patērē – un ar ko dalies sociālajos tīklos.
  • Vai publicēju emocijām piesātinātus, reliģiskus vai politiskus ierakstus vai komentārus? Tas pats princips – ja kolēģiem un priekšniecībai to neteiktu sejā, nesaki to savā profilā. Pārliecības par tik slideniem tematiem, kas var aizvainot vai negatīvi iespaidot citādi domājošu iespējamo sadarbības partneri vai priekšnieku, tikai bojās Tavu karjeras ceļu.
  • Vai gadījumā neesmu publicējis/usi viltus ziņas? Jeb – izvērtē, ar kurām informācijas platformām dalies. Nomelnojošas, ļoti šokējošas vai naidīgas ziņas ir liels “Nē” sociālo tīklu etiķetē. Pieļaujama informācija – populārs ziņas ieraksts no uzticamiem interneta medijiem, sporta ziņas vai padomi mājas kopšanā. Tai pat laikā, arī to skaitā vajadzētu ievērot mērenību.
  • Vai es nespēlēju par daudz datorspēļu? Jebšu – ļoti izvērtē, kuras spēles pievieno savam profilam un spēlē (īpaši darba laikā)! Jau tas vien, ka Tev ir laiks, lai katru dienu spēlētu… jebkuru no datorspēlēm, sākot ar Candy Crush, tikai nodara ļaunumu Tavam tēlam. Tas liecina, ka neattiecies pret darbu nopietni. Ja atpūtini nervus ar kādu no internetā pieejamām spēlītēm, labāk dari to ārpus Facebook vai cita sociālā tīkla – arī ārpus darba laika. Tas pats attiecas uz visiem pazīstamajiem testiem, kuros var noskaidrot iepriekšējās dzīves vai slepenos apbrīnotājus – rezultāti var būt ļoti jautri, tomēr publiska šāda satura publicēšana grauj profesionālu iespaidu.  
  • Vai es nepārkāpju normas, publicējot saturu par darbu? Visticamāk, šis liekas mulsinoši. Kā tas iet kopā ar to, ka ieteicams publicēt profesionālu saturu? Ļoti vienkārši. Nekad, NEKAD nesūdzies par savu darba vietu publiski – arī tad, ja kolēģi patiešām izrādās neciešami cilvēku izmantotāji vai boss nemaksā algu laikā. Potenciālais darba devējs to var novērtēt kā draudu, ka publicēsi neslavu nesošas ziņas arī par viņa vai viņas uzņēmumu, un liegt Tev labas karjeras izaugsmes iespējas savā uzņēmumā. Savukārt, ja priecāsies par tikko iegūtu klientu, tas var aizvainot pašu klientu, jo, iespējams, viņš labāk būtu saglabājis privātumu. Vienīgie pieļaujamie gadījumi, kad publicēt saturu par darbu – apsveikt kolēģus vai klientu ar viņu sasniegumiem, vai ielikt ikdienišķu saturu ar to, ka mīli savu darbu un dari to ar prieku. Ļauj, lai par Taviem sasniegumiem runā citi, un tas būs efektīvāk.

 

Pārskati arī savu profilu. 3 darāmie darbi, ar kuriem sākt:

  • Ļoti pārdomāti izvēlies profila bildi – lai tā parāda Tavu personību no labākās puses, un tai pat laikā ir profesionāla.
  • Noregulē privātuma iestatījumus. Rūpīgi izvērtē, kuru informāciju publicēt draugiem, kuru ļaut apskatīt publiski. Izdzēs nevēlamos postus, kas atstāj ne labāko iespaidu.
  • Noņem iezīmes (Tags) ar sevi no nevēlamām bildēm, kuras publicējuši draugi. Ja foto ir pārlieku apkaunojošs, palūdz to izdzēst pavisam.

 

Visbeidzot, pats svarīgākais – pārbaudi drukas kļūdas divreiz, pirms spied “publicēt” vai “komentēt”! Ja vēlies, lai Tevi uztver nopietni, ir jāraksta gramatiski pareizi. Prasīgi cilvēki, kas strādā vadošos amatos un meklē cilvēkus vadošiem amatiem, uz to skatās īpaši stingri.

Ievērojot šīs pamatlietas, Tavam sociālā tīkla profilam nevajadzētu būt šķērslim Tavai karjeras izaugsmei.