Ērtākie veidi, kā uzglabāt elektroniskās dokumentu kopijas

“Kamēr tas ar mani nenotiks, neticēšu, ka tas ir vajadzīgs” – diemžēl, tāds ir daudzu uzņēmumu darbinieku viedoklis par regulāru failu kopiju uzglabāšanu. Tai pat laikā, dators pēkšņi var nobrukt, hakeri – uzlauzt datus (ļaunākajos gadījumos – pat prasot izpirkuma maksu!), vai programmatūras kļūda – izdzēst uzņēmuma funkcijām svarīgus dokumentus. Ja regulāri netiek taisītas failu kopijas, šādi pēkšņi notikumi uz visiem laikiem var pazaudēt uzņēmuma pastāvēšanai būtisku informāciju.

Datu rezerves kopija ir precīza gala faila kopija no uzņēmuma stacionārā, portatīvā datora vai citām elektroniskajām ierīcēm. Ļoti svarīgi, ka kopija ir pieejama citā ierīcē kā oriģināls. Piemēram, ja pēdējo mēnešu atskaites saglabāsi trīs dažādās kopijās, bet vienā datorā, pastāv risks, ka pazaudējot vienu, pazaudēsi arī abas pārējās. Piedāvājam iepazīties ar citiem populārākajiem veidiem, kā uzglabāt failu rezerves.

Ārējais cietais disks

Tas ir kā disks, uz kura jau tagad uzņēmuma datrā glabājas faili, tikai – viegli pieslēdzams un atvienojams no jebkura datora. Vairums no tiem ir mazi un ērti pārnēsājami – vai uzglabājami atvilktnē. Ir arī apjomīgākas versijas, kuras parasti stāv ofisā uz galda. Ārējo cieto disku parasti savieno ar USB kabeli un brīvi pārkopē failus.

Plusi

Šis veids pasargā failus, ja dators pēkšņi nobrūk vai to nozog. Ārējie cietie diski parasti ir pietiekami ietilpīgi, lai saglabātu visu esošo datora saturu, un ir pasargāti no kibernoziegumiem.

Mīnusi

Arī ārējie cietie diski var nobrukt, īpaši lētākie. Tas gan var notikt pēc viena vai vairākiem gadiem, tomēr ir vērts šādu risku paturēt prātā – šīs ierīces nolietojas un ir jānomaina. Cits mīnuss – ja vien ārējais cietais disks nav pievienots pie datora visu laiku, regulāri jāatceras to papildināt ar jaunajiem failiem.

Kā izvēlēties?

Centies vienmēr pirkt tādu disku, kura ietilpība ir vismaz divreiz lielāka par esošofailu apjomu – lai vari tur saglabāt visu, kas nāks klāt tuvākā gada vai divu gadu griezumā. Ja uztraucies par dažādiem ārējiem bojājumiem, izvēlies tādu disku, kam komplektā nāk ūdens vai ugunsizturīgs maciņš.

Zibatmiņa

Zibatmiņa jeb flešs ir lielākajai daļai jau zināma failu uzglabāšanas ierīce. Pieejama visdažādākajā dizainā, sākot no klasiska stila līdz pat komiksu tēlu atveidojumiem atslēgu piekariņa formā. Tā darbojas līdzīgi ārējam cietajam diskam – pieslēdzot pie USB, vari brīvi pievienot vai izdzēst failus. Pēc izmantošanas zibatmiņu atvieno no datora un uzglabā kaut kabatā.

Plusi

Aizņem ļoti maz vietas un faili ir ļoti vienkārši uzglabājami. Salīdzinoši lētas izmaksas.

Mīnusi

Mazāka atmiņas ietilpība kā ārējam cietajam diskam – maksimums, kas pašlaik ir pieejams, ļauj ietilpināt tikai pāris tūkstošus dokumentu vai attēlu (protams, daudzums var atšķirties pēc to izmēra). Tāpat arī pastāv liela iespēja, ka pēc kāda laika zibatmiņa sāk nedarboties vai nepieslēdzas datoram, līdz ar to – faili pazūd.

Kā izvēlēties?

Izmanto šo datu uzglabāšanas veidu, ja vajadzīgs īsāku laiku uzglabāt mazu daudzumu dokumentu. Tā kā cenas nav tik lielas, izvēlies failu daudzumam atbilstošu izmēru un dizainu pēc savas gaumes un patikas.

Virtuālie serveri

Saukti arī par mākoņiem (no angļu val. apzīmējuma – cloud). Tā ir sistēma, uz kuras vari noglabāt failus internetā un piekļūt no jebkuras elektroniskās ierīces ar paroli. Kad nepieciešams, ir iespējams failus pārkopēt uz datoru.

Plusi

Ērta piekļūšana failiem, salīdzinoši lēta uzglabāšana, un dažiem serveriem iespējams sasinhronizēt failus ar uzņēmuma datoriem, līdz ar to, izveidojot jaunu dokumentu, tas saglabājas automātiski un nav jātērē papildus laiks kopiju taisīšanai.

Mīnusi

Hakeru uzbrukums – īpaši bīstami ir hakeri, kas par failiem prasa izpirkuma maksu. Papildus tam, ir svarīgi uzglabāt failus stabilā uzņēmumā – ir bijuši gadījumi, kad pats virtuālā servera uzņēmums bankrotē, un uzņēmumiem vairs nav iespējams pieslēgties servera datiem. Tāpat arī, pirmo reizi liekot failus “mākonī”, tas var aizņemt ilgāku laiku kā vienkārši pārkopēt cietajā diskā, un palēnināt internetu. Savukārt, ja pēkšņi nav pieejams internets – nav pieejami faili.

Kā izvēlēties?

Parasti jāmeklē uzņēmumi, kas piedāvā izīrēt konkrētu ietilpību, mēnesī maksājot īres maksu. Šādi pakalpojumi nav dārgi, tomēr atceries izvēlēties drošu, stabilu uzņēmumu ar spēcīgu aizsardzības sistēmu.

Kā redzams, ir vērts ieguldīt naudu tādos failu rezerves kopiju uzglabāšanas veidos, kas ir kvalitatīvi un darbosies maksimāli ilgi. Ja ir iespēja failus glabāt vismaz divās vietās bez uzņēmuma datora – veiksmīgāk pašam uzņēmumam, jo strauji samazinās iespēja, ka uzņēmuma darbībai svarīga informācija pēkšņi tiek pazaudēta uz visiem laikiem.