Digitāli vai uz papīra: kur labāk rakstīt piezīmes?

Kurš no cilvēku tipiem Tu esi – no tiem, kuri piezīmes pieraksta elektroniski (telefonā, datorā), vai tiem, kuriem obligāti vajag veco labo blociņu un pildspalvu? Lai arī cik pieejama būtu digitālā vide, vēl joprojām ir pietiekoši daudz cilvēku, kas darāmos darbus, idejas un sapulču svarīgāko saturu piefiksē savā pierakstu kladē. Pat pasaulslavenajam uzņēmējam Ričardam Brensonam vēl joprojām katrā solī līdzi ir bloknots ar rakstāmo.

Kādas tad ir galvenās atšķirības šiem diviem informācijas piefiksēšanas veidiem, un vai skaidri var pateikt, kurš no tiem ir labāks?

 

Ātri un bez žēlastības – plusi digitālajiem pierakstiem

  1. Īsāks pierakstīšanas laiks. Digitālā pasaule mūs ir pārņēmusi ar galveno plusu – ātrumu -, un tas parādās arī, piefiksējot informāciju caur elektroierīcēm (datoru, telefonu). Uzrakstīt vienu burtu ar pildspalvu aizņem daudz ilgāku laiku kā vienkārši uzspiest taustiņu uz tastatūras. Līdz ar to, vienas un tās pašas idejas piefiksēšana ir īsāka.
  2. Saglabā un dalies kā karalis. Pazaudēt datoru ir nedaudz sarežģītāk kā blociņu. Labi, daudz sarežģītāk. Un aplikācijas, kurās vairums izvēlas piefiksēt savas piezīmes, kā, piemēram, Evernote, ļauj vienkāršāk saglabāt informāciju un vēlāk piekļūt rakstītajam no jebkuras vietas, arī datora. Tev nav jāuztraucas, vai paņēmi līdzi vienīgo priekšmetu, kurā tev bija pieraksti – jo pieraksti seko Tev. Tāpat ar dalīšanos – ja vēlies kādam nosūtīt pierakstus, to vari darīt uzreiz no datora, pat nepieceļoties no sava karaliskā datorkrēsla. Ja vajadzīgs, izprintēt kaut simts versijās. Tik viegli!
  3. Vieglāk salasāma informācija. Ir cilvēki, kuru rokraksts ne vienmēr ir salasāms. Dažreiz pat pašiem rakstītājiem. Ja neesi viens no tiem – ļoti labi, Tev ir paveicies! Mums, pārējiem, digitālā pasaule ļoti atvieglo, piemēram, stundu ilgu prātošanu, ko īsti nozīmē “batts kons”, lai pēkšņi atcerētos – jā, tas taču bija “balts koks”! Tajā pat laikā, digitālajai videi žēlastības nav – ja pierakstīji ko nepareizi, tu nepārliecināsi nevienu citu, ka tas bija Tavs rokraksts, nevis drukas kļūda (bet arī tas ir diezgan vienkārši novēršams ar vārdu un komatu labošanas programmām, kas ir milzīgs pluss, īpaši, rakstot ātrumā).

 

Gudrais prāta palīgs – labumi, pierakstot ar roku

  1. Lielāka iedziļināšanās. Jā, uzspiest burtus uz tastatūras ir daudz ātrāk. Tieši tāpēc, pierakstot piezīmes bloknotā, mēs visbiežāk izvēlamies piefiksēt atslēgas vārdus mūsu idejai vai tikko dzirdētajam, nevis visu teikumu. Smadzenēm tas nozīmē lielāku iedziļināšanos jaunajā informācijā un svarīgākā izvilkšanu. Ko tas nozīmē Tev? Ka Tu labāk izproti galveno domu tam, par ko tiek runāts vai domāts, un spēj par to pastāstīt tālāk.
  2. Labāka atmiņa. Mēs esam pieraduši un pierakstīt liekas vienkārši, bet īstenībā rakstīšana ar roku ir diezgan sarežģīts process. Tas vienlaicīgi darbina tausti, kustību atmiņu un koordināciju, un jau minēto smadzeņu iesaisti informācijas apguvē. Tepat pāri jūrai, Stavangeres Universitātē, Norvēģijā, norvēģu profesore un franču neiropsihologs šo izpētīja, mācot studentiem pavisam jaunu alfabētu no 20 burtiem. Viena grupa to mācījās, rakstot ar roku, otra – ar tastatūru. Pēc trīs un sešām nedēļām veicot testus, labākus rezultātus abas reizes sasniedza grupa, kas rakstīja ar roku. Šie profesori komentē, ka mēs pārāk bieži paļaujamies uz savām smadzenēm, bet cilvēka ķermenis ir vienots, un tas labāk atceras informāciju caur kustību, nevis tikai prātu.
  3. Spēcīgāka kontrole pār savu laiku. Būsim reāli – strādājot ar tehnoloģijām, ir liela iespēja iegrimt tikko pienākušajos paziņojumos par e-pastiem vai jaunām ziņām čatā. Tas nozīmē, vienalga, vai esi sapulcē vai pieraksti tikko prātā iešāvušos domu, ļoti viegli vari palaist garām svarīgas detaļas vai aizmirst labu ideju pavisam, kamēr tiec cauri gribasspēka pārbaudei ar mūžam acu priekšā izlecošiem jaunumiem. Savukārt ar blociņu ir vienkārši – viena pildspalva, tukša lapa, viens fokuss.

 

Ko varam no šī secināt? Protams, neviens no informācijas piefiksēšanas veidiem nav pareizs vai nepareizs, katrs pilda savu funkciju. Ja Tev ir ātri jāpiefiksē informācija un jānosūta citam cilvēkam uz Igauniju, būtu jocīgi to darīt ar rakstāmo un bloknotu. Tai pat laikā, ģenerējot jaunas idejas, pārrunājot sarežģītāku informāciju, kurā Tev ir svarīgi iedziļināties un vēlāk arī labi atcerēties, ir vērts pieslēgt arī pārējos mehānismus, ko iedarbina vecā, labā pildspalva. Tu iegūsi lielāku kontroli pār savu laiku, prātu un atmiņu.