Darbs strādājošiem vecākiem – kā sabalansēt karjeru ar laiku ģimenei

Gada noslēgumā strādājošie vecāki vairāk kā jebkad sajūt nepieciešamību pēc darba un ģimenes laika balansa – jāšuj tērpi, jāpalīdz taisīt dekorācijas, jāieplāno laiks bērnu koncertiem. Latvijā visbiežāk abi vecāki ir strādājoši – diemžēl, reti ir iespējams uzturēt ģimeni ar vienu algu. Arī ar to visu rodas situācijas, kad jāattaisnojas gan bērnam, gan priekšniecībai, ka nepaspēji izdarīt to, kas bija apsolīts abiem. Dažreiz vienkārši šķiet, ka diennaktī nav pietiekami daudz stundu.

Kā uzlabot darba un ģimenes balansu? Nesolām, ka zemāk pieejamie padomi maģiski atbrīvos brīvus vakarus, tomēr tie var dot ieskatu, kā efetīvāk izmantot visus resursus, kas vien ir pieejami strādājošiem vecākiem. Dažreiz mēs pat par to neaizdomājamies!

Lūdz palīdzību bērnu audzināšanā un sadzīvē

Pat mūsdienu neatkarīgajā pasaulē bērnu nevar uzaudzināt vieni. Sameklē sabiedrotos vecākus dārziņā, skolā vai kaimiņos un vienojaties par barteru. Piemēram, ja kaimiņu ģimenes bērns iet tajā pašā skolā vai tuvu tai, iespējams sarunāt, ka vedat mazos uz skolu pārmaiņus pa nedēļai. Ja jūsu bērni iet vienā pulciņā, šad un tad palūdz citam vecākam atvest vai aizvest arī savus bērnus, pretī piedāvājot pieskatīt visus nedēļas nogalē. Tas dod papildus laiku citiem darbiem.

Atvēli laiku sev

Ir iemesls, kāpēc stjuartes demonstrē, ka avārijas gadījumā sākumā jāuzliek skābekļa maska pašam, un tikai tad – citiem. Ja nemaz neatvēlēsi laiku sev, drīz vien vairs nebūs, ko dot ne darbam, ne ģimenei. Protams, ja nebeidzamiem pienākumiem pārpildītas dienas ir norma jau krietnu laiciņu, par padomu gribas vien pavīpsnāt. Tai pat laikā, šādos dzīves posmos tas tieši visvairāk ir vajadzīgs, jo palīdz izvairīties no izdegšanas vai slimībām (augsts stresa līmenis noved pie virknes saslimšanu, jo pazemina imunitāti). Mīļākā grāmata pirms gulēšanas, īss rīta skrējiens vai iknedēļas kafija vienatnē kafejnīcā ir labs veids, kā izvēdināt galvu un atgriezties pie pienākumiem ar svaigāku aci.

Atļaujies neizpatikt bērniem un kolēģiem

Vecāki, kas veiksmīgi sabalansē darbu ar bērnu audzināšanu, arvien no jauna mācās, kad teikt nē – un kam teikt nē. Bērniem vienmēr nav jāizpatīk, viņi jāaudzina par atbildīgiem cilvēkiem, kas par sevi spēj pastāvēt. Ja tas nozīmē piešķirt bērna vecumam atbilstošu palīdzēšanu mājas darbos – tas tiek darīts. Ja nepieciešams iet gulēt visiem norunātajā laikā – tas notiek. Vecākiem nav jābaidās bērnam likt piedzīvot vilšanos, ja mājās noteikto kārtību atvase neievēro. Svarīgi to pašu ievērot arī par sevi, un rādīt bērnam piemēru.

Līdzīgs princips attiecas uz  darbu – ja kolēģis vai priekšniecība lūdz izpalīdzēt papildus uzdevumos, bet šobrīd ģimene ir svarīgāka, ir pilnībā pieņemami deleģēt darbu citiem vai pieklājīgi pateikt nē. Ja kolēģi zina konkrētu laiku, kurā neesi pieejams, bet turpina Tevi bombardēt ar, viņuprāt, svarīgiem e-pastiem – neatbildi un liec darīt zināmu, ka Tev norunātais laiks ārpus darba arī paliek laiks ārpus darba.  Alternatīva – nosaki konkrētu laiku, kad atbildēsi, piemēram, ļoti agri no rīta, kad bērni vēl guļ, vai vēlu vakarā, kad bērni jau guļ; un turies pie tā. Šis padoms var ļoti ietaupīt laiku, kas ir ārpus Tavas kontroles, un pavērt iespējas darbiem vai ģimenes pasākumiem, kas patiešām ir svarīgi un jēgpilni.

Vienojies par elastīgu darba laiku

Ja vien tas ir iespējams, vienam no vecākiem ir ieteicams vienoties par elastīgāku darba vidi – piemēram, iespēju strādāt no mājām vai trešdienas paņemt brīvas. Dažreiz šāds risinājums ir izdevīgāks kā vainas apziņa pret bērniem vai nepieciešamie līdzekļi, noalgojot auklīti vai cilvēku, kas palīdz mājas darbos. Ja darba vieta šādu iespēju nepieļauj un pienākumi nesaskan ar Taviem lielajiem karjeras mērķiem, vērts apsvērt alternatīvas. Iespējas Latvijā ir ļoti plašas – sākot no sava biznesa uzsākšanas līdz freelance pakalpojumiem sfērā, ko pārvaldi vislabāk. Varbūt vari šo apvienot – palikt darbā uz pusslodzi, un sev ērtā laikā piadāvāt ārpakalpojumus.

Esi godīgs pret sevi

Karjera un ģimenes kopā būšana nekad nebūs vienādās proporcijās – darbs lielākoties aizņem vismaz 40 stundas nedēļā, un būs brīdis, kad projekta izstrāde prasīs vakarus vai nedēļas nogalēs. Tas pats attiecas uz ģimeni – var saslimt bērns vai Tevi var uzaicināt par vedēju māsas kāzās. Galvenais ir godīgi sev nospraust robežas, saprast prioritātes un pieņemt kā normu, ka būs nepieciešams pielāgoties situācijai – un uzņemt mainīgās darba un ģimenes laika proporcijas ar vēsāku prātu.

Ir pilnīgi normāli šad un tad nesavienot darbu ar ģimeni veselīgā balansā, tomēr ceram, ka vienmēr Tev izdosies atnākt atpakaļ sev ērtākajā ritmā un ilgākā laikā piepildīt sevi gan ģimenē, gan karjerā – atceries, ka resursu palīdzībai ļoti bieži ir vairāk, kā sākumā liekas!