Darba drošība birojā un jocīgi piemēri no pasaules

Darba drošība – jocīgs vārdu salikums birojam, kurā lielāko daļu laika pavadām, mierīgi sēžot pie datora. Jumts virs galvas, kafija krūzē, kondicionieris ieslēgts – vai maz ir godīgi par to runāt, zinot citu profesiju pārstāvjus, kuriem ikdienā jāatrodas bīstamās vidēs?

Izrādās, tomēr jā. Lai arī ne tik bīstami, kā strādājot uz 20 metru augsta pacēlāja, arī birojā ir ievērojami drošības pasākumi. Šeit divi iemesli, kādēļ darba drošība birojā kļūst aktuāla teju katram ofisa darbiniekam – un sākuma soļi, lai tos aizkavētu.

Sēdoša dzīvesveida kaites

Ergonomika. Ne pārāk viegli izprotams temats, jo traumas, kas rodas no nepareiziem darba apstākļiem birojā, nav iespējams pamanīt uzreiz. Tomēr cilvēka ķermenis ir radīts, lai kustētos, tāpēc ilgstoša sēdēšana nepareizi var novest pie mugurkaula un citām veselības problēmām salīdzinoši agrā vecumā.

1 Iepazīsties ar ergonomikas noteikumiem

Internetā ir neizsmeļami resursi, kur iepazīties ar pamata prasībām biroja videi, lai veselība saglābātos ilgāk. Piemēram, “Baltijas Biroju Servisa” bloga rakstā. Jo vairāk zināsi, jo lielāka iespēja, ka atcerēsies, piemēram, iztaisnot plecus, kamēr sēdi. Mazi soļi ved pie lielām pārmaiņām.

2 Kur vien vari – pielāgo

Krēsli, galdi, monitori – visiem šiem biroja darba piederumiem jābūt maksimāli pielāgojamiem katra cilvēka ķermenim. Protams, ne katrs birojs to var atļauties. Ja veselības problēmas parādījušās jau tagad, noteikti ir vērts investēt savā veselībā pašam, un iegādāties, vajadzīgo aprīkojumu – pat, ja tas vienkārši ir paliktnis kājām.

 

Kritieni

Ja redzam komēdijās, par to smejamies, ja tas notiek ar mums – ne pārāk. Paslīdēt un nokrist biroja vidē var diezgan vienkārši, ja netiek izpildītas pāris elementāras prasības.

1 Pakāpties uz droša pamata

Birojos ar augstiem plauktiem, no kuriem bieži jāņem ārā dokumenti vai citi priekšmeti, ir vērts iegādāties tam paredzētas kāpnītes. Lai arī ir pierasts pakāpties uz biroja krēsliem, un daži drosmīgie droši kāpj arī uz grozāmajiem krēsliem, tas var novest pie traumām.

2 Saliec visu pa plauktiem

Kastes un citi priekšmeti, īpaši, ja birojam bieži piegādā jaunas preces (arī paša uzņēmuma produktus, piemēram), var kļūt par traumu iemeslu, ja laicīgi tās nenoliek vietā. Iemesls ir pavisam vienkāršs! Arī ofisā bieži staigājam ar skatu telefonā vai uz kolēģi, un neskatāmies zem kājām. Biroja gaiteņi ir ierasti un ķermenim liekas, ka uzmanība nav jāpievērš tam, kas zem kājām.

3 Apsver labāko grīdas segumu

Banānu miza tā nebūs, tomēr paslīdēt uz sažādiem šķidrumiem sanāk par ar visu blakus esošo “Uzmanību, slidens!” zīmi. Ir vērts ieklāt paklājus ofisa vietās, kurās visbiežāk izlīst ūdens (piem., pie kafijas automātiem vai biroja virtuvē), vai cilvēki ienāk ar slapjām kājām pēc lietus.

Humoram

Nobeigumā – pāris kuriozi negadījumi, kurus piefiksējušas darba drošības iestādes visā pasaulē.

  • Lielbritānijā fiksēts gadījums, kad biroja darbinieks ieguvis augšstilbu sastiepumu, paklūpot pār “Uzmanību, slidens!” zīmi (tieši tā, zīmi).
  • Glāsgovā, Īrijā, kāds vīrietis iesniedzis sūdzību par balonu, kas uzsprādzis viņa sejā.
  • ASV, Alabamas štatā Roberts Džounss, pamatskolas sporta skolotājs, kādu rītu plkst. 7:15 jau mierīgi sēdējis savā kabinetā, kad viņu pēkšņi… saspēris zibens. Elektrības šautra esot iespērusi pašā mājā, un rikošetā sagadīšanās kārtā ielidojusi pa logu, trāpot skolotājam.

 

Galu galā, mums tomēr iet salīdzinoši labi 🙂