Četri vienkārši veidi, kā organizēt savu plānotāju

Decembris.

Tu iznāc no veikala ar spīdīgu maisiņu, atver kurjera piegādāto kartona kasti vai aizrautīgi noņem čaukstošo dāvanu papīru. Plānotājs ir Tavs, gatavs lietošanai! Ar milzīgu rūpību Tu saraksti tajā savus datus, gada mērķus un aizpildi pirmo janvāra nedēļu ar darbu sarakstu. Brīnišķīgi!

Mēnesi vēlāk, Tavs plānotājs stāv uz galda:

 1. Pilnībā aizmirsts, vai
 2. Pārbāzts ar krustām šķērsām sarakstītām piezīmēm un atgādinājumiem un Tu nesaproti, kā tikt galā ar haosu.

Vai kāds no scenārijiem šķiet pazīstams? Vari atviegloti nopūsties – tā notiek ar daudziem cilvēkiem. Labā ziņa – ir iespējams piedomāt tikai nedaudz vairāk pie tā, kā organizēt plānotāju, un izmantot to tā, lai tas strādā Tavā labā, nevis traucē ikdienas steigā. Kā? Pārskati iespējamos veidus un izvēlies sev ērtāko!

 

 1. Izveido apzīmējumus tam, ko raksti plānotājā

 

Ja esi no tiem cilvēkiem, kas atbilst otrajam scenārijam, pārskati iepriekšējo gadu plānotājus. Vai to, ko pieraksti, var iedalīt tematos? Ja jā, apkopo biežāk izmantotos tematus un katram izdomā ērtu apzīmējumu. Pieraksti to klāt redzamā vietā sākumā vai beigās, un orientēties katras dienas uzdevumos būs vieglāk.

Kā tas var izskatīties:

Tukšs aplītis: uzdevums, kas jāizdara.

Puspilns aplītis: uzdevums, kas ir iesākts

Pilns aplītis: uzdevums pabeigts.

Izsaukuma zīme: svarīgi/atgādinājums

Zvaigzne: tikšanās/pasākums ar konkrētu laiku

Bultiņa: piezīmes

Vari ņemt piemēru no šī, vari izdomāt savus simbolus. Iesakām pirmo mēnesi turēt apzīmējumus acu priekšā, lai tie nosēžas atmiņā.

 1. Izmanto dažādas krāsas, lai viegli atšķirtu uzdevumus

Darbojas līdzīgi kā apzīmējumi, tikai izmantojot dažādas krāsas. Šis veids ir nedaudz pārskatāmāks, taču prasa lielāku “aprīkojumu”, kad aizpildi plānotāju – ne vienmēr viss vajadzīgais būs pie rokas. Tai pat laikā, ja pildi plānotāju vienmēr pie sava galda vai reizi nedēļā ieraksti svarīgākos uzdevumus, tas var strādāt. Lieliski darbojas arī, ja plānotājā raksti gan darba, gan personiskos mērķus un uzdevumus.

Kā tas var izskatīties:

Ar atsevišķu krāsu pildspalvu vai marķiera krāsu atzīmē to, kas jādara darbā (tikšanās, e-pasti, informācija, kas ir jāorganizē u.c.), mājās (piem., veļas mazgāšanas diena, nopirkt ēdienu nedēļai, pierakstīties pie ārsta), sociālajā dzīvē (piem., tikšanās ar sen neredzētiem draugiem vai koncerta apmeklējums) un sevis attīstībā (piem., izlasīt grāmatu par nozari, kurā gribi attīstīties vai iemācīties 10 vārdiņus svešvalodā).

Atzīmē īpašus datumus (gadadienas, dzimšanas dienas, ģimenes salidojumus, gada atskaites) ar krāsainu līmlentu vai indeksiem – ielīmē jau gada sākumā to tā, ka laicīgi redzi, kad tuvojas nozīmīgs pasākums un vari jau tam sagatavoties. Ar krāsainiem indeksiem arī vari uzlikt sev “atgādinājumu”, ja jāatceras paskatīties pierakstu sadaļā, kas nav piesaistīta datumiem.

 1. Sakārto darbus pēc prioritātes

Ļoti aizņemti cilvēki bieži plāno savu dienu un nedēļu ar šo paņēmienu. Saraksti visus darbus, kas ir jāizdara, un iedali tos trīs prioritātēs: A – pavisam noteikti izdarāmie darbi; B – uzdevumi ar augstu nozīmi, tomēr nav piesaistīti konkrētajam laika nogrieznim; C – ja paliek laiks, var izdarīt arī šo, bet diena necietīs, ja neizdarīsi.

Kā tas var izskatīties:

Dienas plāns:

A – 10:30 tikšanās ar klientu

Nodot atskaiti par iepriekšējo mēnesi

B – Piezvanīt 3 potenciālajiem klientiem

C – Izlasīt rakstu par trendiem nozarē

 1. Regulāri sev atgādini svarīgākos uzdevumus

Plānotājs ir domāts, lai atgādinātu par svarīgāko, tāpēc labākiem rezultātiem šo funkciju pastiprini. Kā? Ļoti vienkārši. Gada sākumā uzraksti savas apņemšanās un to, ko vēlies izdarīt šajā gadā – vēlams, ne vairāk par pieciem galvenajiem uzdevumiem. Izprintē mērķus 12 reizes (piem., uz vienas lapas ir 6 tabuliņas ar mērķiem, kopā divas lapas) un pieskavo vienu eksemplāru ar mērķiem pie katra mēneša sākuma. Tas Tev būs atgādinājums visa gada garumā, līdz ar to, redzēsi, kurās dzīves sadaļās varbūt darāmos uzdevumus samazināt, lai plānotājs nekļūst par haosu, pildītu ar saturu, kas nemaz nesaskan ar vēlamajiem mērķiem.

Kā tas var izskatīties:

Gada mērķi:

 1. Dabūt paaugstinājumu
 2. Iekrāt 7% no algas
 3. Nomest 7 kg līdz 1. augustam
 4. Pavadīt vienu dienu nedēļā ar ģimeni
 5. Aizceļot uz Taizemi 2 nedēļu pārgājienā

Lai veicas laika un darbu paveikšanā, kā plānots! Ja vēl neesi paspējis iegādāties plānotāju un vēlies to darīt, iepazīsties ar piedāvājumu arī mūsu mājas lapā www.labakie.lv .