9 interesanti fakti par arbūzu

Tikai līdz augusta beigām absolūti bez maksas vari iegūt sulīgu arbūzu no LABAKIE.LV, piegādātu Tev birojā kopā ar kārtridžiem un citām biroja ikdienas precēm!

Tāpēc iedvesmai –

9 interesanti fakti, ko Tu, ļoti iespējams, nezināji par sulīgo arbūzu.

go print kārtridži, arbūzi, akcija kārtridžiem
Foto: freepik.com

1. Lai arī parasti mēs ēdam tikai mīkstumu, patiesībā Tu vari ēst visu arbūzu! Ķīnā uzturā lieto apceptas vai sautētas arbūzu mizas, savukārt sēkliņas grauzdē un ēd kā uzkodu – līdzīgi, kā pie mums ēd ķirbju sēkliņas. Dienvidu zemēs arbūzu mizas mēdz arī marinēt. 

2. Pēc Ginesa rekordu grāmatas datiem, lielākais arbūzs ir reģistrēts 2005.gadā, Ārkanzasas štatā, ASV. Tas svēra 268.8 mārciņas (aptuveni 121.9 kg), un tā audzētājs Loids Braits (Lloyd Bright) ar šo pasaules rekordu lauzēju piedalījās Ārkanzasas Lielāko Arbūzu sacensībās.  

3. Arbūza pirmsākumus saista ar Āfriku. Lībijā un Ēģiptē tos kultivēja jau pirms aptuveni 4000-5000 gadu, kā vēsta dažādas vēsturiskās liecības.  Turklāt pirmie arbūzi esot bijuši rūgti ar gaiši zaļiem mīkstumiem, un tos audzēja galvenokārt sēkliņu dēļ.

4. Agrākie zemju apceļotāji, tirgotāji  un iekarotāji savās ekspedīcijās mēdza ņemt līdzi ne ūdens blašķes, bet tieši arbūzu. Iespējams, tas ir tāpēc, ka šī milzīgā, sulīgā oga sastāv no ūdens – aptuveni 92% ūdens, ja esam precīzāki. 

Foto: freepik.com

5. Arbūzi bez sēkliņām ir jauna šķirne, kas radusies pirms aptuveni 50 gadiem. “Sterilie” arbūzi rodas, sakrustojot arbūzu, kam ir 22 hromosomas, ar arbūzu, kam ir 44 hromosomas. Vienīgās sēkliņas, kas šādam arbūzam aug, ir ļoti plānas, baltas, un pat nepamanāmas ēdot.  

6. Japānā pēdējos 40 gadus zemnieki rūpīgi strādā pie arbūzu audzēšanas īpatnējās formās. Pirmā no formām bija kubs – zemnieki audzēja šo sulīgo ogu kuba formas konstrukcijās lai uzlabotu arbūza pārvadāšanas un uzglabāšanas iespējas. Diemžēl, kad arbūzs ir pilnībā ieņēmis kuba izmērus, tas vēl nav nogatavojies, tomēr to jau vāc nost un ved pārdot. Tāpēc šobrīd kuba formas arbūzus galvenokārt pērk dārgos veikalos kā īpatnējas un oriģinālas dāvanas (viena šāda oriģināla dāvana izmaksā ap 90 eiro). Citas formas, kurās audzē arbūzus, ir sirds forma, piramīda un pat sejas forma.

7. Oficiālā vispasaules Arbūzu diena ir 3. augusts. Neviens nezina, kā tieši tā radusies, tomēr pastāv ticamākās versijas, ka šo neoficiālo svētku dienu ieviesuši arbūzu audzētāji vai arbūzu audzētāju, tirgotāju biedrības. 

8. Vadošās arbūzu eksportētājvalstis ir Ķīna, Irāna, Turcija, Brazīlija, Uzbekistāna, Alžīrija un ASV. 

9. Pasaulē eksistējot aptuveni 1200 arbūzu šķirņu. Biežāk izplatītās ir mums tik ierastās, ar rozā vidu, tomēr pastāv arī, piemēram, arbūzi, kuru sulīgais mīkstums ir oranžā vai krēmkrāsā. 

arbūzi, kārtridži goprint, akcija, alterntīvie kārtridži
Arbūzs vienmēr asociējas ar vasaru, sauli un prieku. Foto: freepik.com

Vai zini vēl kādu interesantu faktu par arbūziem? Dalies komentāros!

Ja birojā jāpapildina kārtridžu krājumi, noteikti izmanto pēdējo izdevību kopā ar GoPrint alternatīvajiem kārtridžiem (kas ir dabai draudzīgāki un maciņam patīkamāki nekā oriģinālie kārtridži) bezmaksas saņemt arī vienu sulīgu, veldzējošu un patiesi garšīgu arbūzu!