6 augsta līmeņa sportistu mācības, ko pielietot biznesā

Ir iemesls, kāpēc cilvēku pūļi skatās augsta ranga sportistus sacenšamies savā starpā. Tas ir tas pats, kā dēļ šie pūļi iedvesmojas no sportistiem arī personisko mērķu sasniegšanā. Kā apgalvo sporta psiholoģijas doktors, viena no nozares autoritātēm – Džims Teilors -, lai arī sasniegumi augstākā ranga sportā ir ļoti saistīti ar fiziskajiem treniņiem un meistarību, galvenā panākumu atslēga slēpjas sportistu galvās. Šajā rakstā vari iepazīties ar tiem principiem, pēc kuriem darbojas lielākie pasaules profesionāļi sportā, un pielietot tos savu mērķu sasniegšanai biznesa vidē.

Spēlē maksimāli labi jebkuros apstākļos

Iemeslu, kas sportistus var padarīt nespējīgus svarīgajās cīņās parādīt visus talantus un spējas, ir ļoti daudz – nogurums, slimība, apstākļu sakritība. Tomēr, sporta psiholoģijas doktors apgalvo – lai uzvarētu, vienmēr nav jādod pats labākais sniegums. Lai uzvarētu, vienkārši jābūt labākam par pretinieku konkrētajā spēlē. Arī biznesa pasaulē vienmēr ir sāncenši, kas var aizsteigties pa priekšu un darbojas līdzīgs princips. Tāpēc vienalga, kādi apstākļi – dari maksimāli, cik vari izdarīt konkrētajā brīdī. Ja neizdosies gūt panākumus, zināsi, ka darīji visu, ko spēji.

Spēlē maksimāli vienkārši

Tas nozīmē – izvēlies pāris lietas, uz kurām fokusēties, un trenē tās līdz meistara pakāpei. Ne velti sportisti, kā arī daudzi panākumiem bagāti cilvēki no citām nozarēm iecienījuši Brūsa Lī teicienu: “Es nebaidos no vīra, kas ir trenējis desmittūkstoš sitienu; es baidos no vīra, kas vienu sitienu trenējis desmittūkstoš reižu.” Lai arī sāncenši var skaidri zināt Tavu spēcīgo pusi, viņi nevarēs to uzvarēt, jo nebūs tik lieli meistari.

Pieņem, ka grūtības ir norma

Augstākā līmeņa sportā nav vienkāršu spēļu. Visi sportisti ir līdzvērtīgā spēju, fiziskās sagatavotības, talantu vai ambīciju ziņā. Tas pats attiecas uz biznesu – nav nepieciešams gaidīt vienkāršus laikus. Ja pieņem, ka grūtības, pēkšņas plānu maiņas vai negaidīti pavērsieni ir norma, spēsi labāk tiem sagatavoties un saglabāt asu prātu, optimistisku skatījumu un motivāciju tad, kad nepieciešams problēmas risināt. Tas, savukārt, palielina Tavas izredzes izdomāt risinājumu un sasniegt nosprausto mērķi.

Esi savs kvēlākais fans

Izklausās muļķīgi, tomēr ne par velti ir bokseri, kuri preses konferencēs pirms lielās cīņas viens otru nozākā – spēja izturēt uz sevi vērstu kritiku bieži vien ir būtiskāka kā tehniski trenēts sitiens. Paradoksāli, tomēr ļoti bieži mēs sev veltām vēl asāku kritiku, kā to spēj patekt jebkurš cits no malas. Tu jau zini, ka sāncenši būs pret Tevi, ja arī Tu būsi pret sevi, kāpēc lai vispār būtu jebkāda motivācija sasniegt mērķi? Tev ir jābūt savam kvēlākajam fanam, kas iekšēji atbalsta un uzmundrina izaicinošos projekta brīžos.

Pieņem, ka uztraukums ir norma

Pasaules labākajiem sportistiem spēle nozīmē ļoti daudz ne tikai rezultāta, bet arī reputācijas, karjeras un finansiālā atalgojuma dēļ. Līdz ar to, ir loģiski sajust uztraukumu – uz spēles burtiski likta visa nākotne. Līdzīga sajūta var rasties, uzsākot nozīmīgus projektus. Džims Teilors iesaka stresu pirms svarīgiem lēmumiem vai darbiem uztvert kā zīmi, ka mērķis Tev ir būtisks, un pārvērst aizrautībā. Tas prātam dos signālu, ka darbs jāuztver kā patīkama nodarbe, ne bīstama, un labāk spēsi fokusēties uz darāmo, nevis iegrimsi iekšējos, destruktīvos monologos, kamēr acu priekšā, tēlaini izsakoties, paiet garām iespēja iesist vārtus.

Pieņem izaicinājumus un kļūdas

Pēdējais punkts ir saistīts ar iepriekšējo, tomēr šoreiz jārunā par bailēm no kļūdīšanās. Baiļu pārņemti sportisti uz laukuma spēlē piesardzīgi un nepārliecināti, kas noved pie sliktāka rezultāta. Tai pat laikā, augstāko līmeņu sporta spēlēs katru reizi kāds no sportistiem kļūdās. Tā ir normāla procesa sastāvdaļa. Labākie spēlētāji ir tie, kas spēj saglabāt vēsu prātu un ātri domāt risinājumus, kā ar esošo rezultātu panākt vēlamo pat pēc vairākām spēles sākumā pieļautām kļūdām. Tāpēc tikpat svarīgi arī biznesa pasaulē ir pieņemt izaicinājumus un skatīties uz kļūdām kā uz papildus motivāciju sasniegt plānoto. Kļūda bez risinājuma izraisa nožēlu, un nožēla, ka nedarīji labāko, ko spēji, grauj pašapziņu un pasliktina tavus ilgtermiņa rezultātus.

Nesolām, ka šāda attieksme vienmēr ļaus sasniegt pasaules līmeņa panākumus – veiksme un uzvaras ietekmē arī miljoniem citu faktoru. Tomēr šīs mācības, ko prātā tur augstākā ranga sportisti, ļaus pārliecināties, ka katrā situācijā darīji labāko, ko spēji, un pārbaudīt robežas, ko sasniedz tikai ar šādu attieksmi vien, arī biznesa pasaulē.