5 pazīmes, ka laiks deleģēt

Tā ir realitāte – daudziem vadošos amatos strādājošiem, deleģēšana ir izaicinoša.

Galvenie iemesli var būt šie:

  • Sajūta, ka komanda neizdarīs tik labi, kā varētu pats/pati (piemēram, ja Tev ir nesalīdzināmi ilgāka pieredze uzņēmumā vai nozarē, vai pienākumā, nekā padotajiem);
  • Milzīga atbildības sajūta (pat nezinot, kā tas jādara, labāk iemācos pa naktīm un parūpējos, ka viss izdarīts, nekā saskaros ar nepatīkamiem pārsteigumiem);
  • Ne pārāk pozitīva pieredze iepriekšējās deleģēšanas reizēs (darbs nav ticis izdarīts, vai neiekļaujas termiņos, vai izdarīts kvalitātē, kas Tevi neapmierina).

Iespējams, ka tikpat bieži tā arī ir taisnība. Tomēr ir reizes, kad deleģēšana var nākt Tev, Tavam uzņēmumam un karjerai par labu un ir pat vitāli svarīga.

Par to arī šajā rakstā!

 

5 pazīmes, ka laiks deleģēt

1 Visa diena aiziet mazos darbos.

Ja lielākā daļu laika aiziet organizējot un administrējot, lai arī tas nav galvenais Tavs pienākums – deleģēšana ļaus izmantot laiku lietderīgāk. Nedēļu bezkaislīgi piefiksē, kādos pienākumos aiziet Tava diena – Tev būs skaidrs, vai šis punkts ir par Tevi vai ne.

2 Tavs darba apjoms ir nesalīdzināmi lielāks kā pārējiem.

Ja birojā atnāc visagrāk un aiziej visvēlāk, ne vienmēr tas ir labi. Komanda, kurai neuzdod izaicinošus uzdevumus, var sākt stagnēt. Deleģējot iegūsiet visi – Tev būs vairāk laika tikai svarīgākajam, komandai iespēja augt un attīstīties, kas jūs visus padarīs par spēcīgākiem tirgū un saliedētākiem uzņēmumā vai nodaļā.

3 Kādam, ko zini, jau ir vajadzīgā pieredze/spējas.

Bieži sastopami mazos uzņēmumos – vienam jāmāk kā pārdot, tā fotogrāfēt un programmēt. Tomēr varbūt ir iespējams to padarīt efektīvāku, dodot uzdevumu kādam ar pieredzi. Tas aiztaupīs dienām ilgu Youtube How-To video skatīšanos, miljoniem lieku kļūdu un ļaus Tev fokusēties uz to, ko proti labāk. Ja pieredzējuša cilvēka nav komandā, tad ir vērts atrast kontaktus, kam vismaz pajautāt ieteikumus.

4 Darīt pašam/pašai izmaksā vairāk, nekā deleģēt citam.

Piemēram, tā vietā, lai organizētu sapulces, Tu varētu parakstīt līgumus ar jauniem klientiem vai uzlabot produktu, kas uzņēmumam un Tev ienestu lielākus līdzekļus ilgtermiņā.

5 Tev vairs nav prieka pildīt savus pienākumus.

Iespējams, Tu ienāci uzņēmumā, jo Tev patīk komunicēt ar cilvēkiem, bet tagad visa diena aiziet papīros – vai otrādi. Līdz ar to, Tev vairs nepatīk savs darbs Iespējams, ka komandā ir kāds, kuram tie paši uzdevumi sagādā prieku. Tas var būt abpusējs ieguvums, un Tev iespēja pievērsties pienākumiem, kas patīk!

Atpazini sevi?

Laiks deleģēt!

Ņem gan vērā divas situācijas, kad deleģēšana tomēr nav vēlama:

  1. Darbs ir laikietilpīgs un pilnīgi nesvarīgs. Ja visu dienu lasi e-pastus, dot tos lasīt citam cilvēkam ne vienmēr ir produktīvi komandai un uzņēmumam. Šāda tipa darbiem palīdzēs automatizācija, ne deleģēšana. Jāmeklē sistēmas, kā e-pastu sarakstes ierobežot vispār.
  2. Darbs ir vitāli svarīgs uzņēmumam, un galvenajā Tavā kompetencē. Ja risks ir liels, ka deleģēšana uzņēmumam var radīt milzīgus zaudējumus, labāk to darīt pašam.

Deleģēšana vispār nav vienkārša, tomēr novēlam lēnām apgūt tās burvību, atbrīvojot laiku un enerģiju svarīgākajām lietām! Sevi jāsaudzē, un bieži izrādās, ka komanda pat priecājas palīdzēt.