5 padomi gudrai laminēšanai

Bieži izmanto laminatoru vai plāno to iegādāties? Ieskaties padomos un jaunās idejās, kā veiksmīgāk izmantot šo papīra mūža paildzinātāju!

1. Kam izmantot laminatoru?

Laminē tās lietas, kuras ir nepieciešams izmantot vairākkārt un ilgstoši. Laminēšanas procesā papīru pārklāj ar izturīgu plēvi, kas nozīmē, ka jebkas, kas būs uz papīra uzdrukāts, saglabāsies ilgāk. Visbiežāk laminatoru izmanto tādiem dokumentiem kā:

  • Diplomiem, sertifikātiem un citiem izglītības vai prasmju apliecinošiem dokumentiem. Tas ir svarīgi, piemēram, ārstu praksēs, arī skolotājiem, psihologiem, frizieriem, juristiem.
  • Skolotāju materiāliem stundās: piemēram, klasē uz vietas izsniedzamām formulām, alfabētu, vārdu kartītēm;
  • Koplietošanas telpu noteikumiem, koplietojamas tehnikas lietošanas pamācībām; 
  • Receptēm (īpaši bieži izmantojamām, kā arī senām ģimenes receptēm, kas ar roku rakstītas iepriekšējos gadu desmitos).
  • Svarīgām fotogrāfijām – lai tās neizbalē un saglabājas ilgāk, ir mitrumizturīgākas;
  • Jebkādam citam paziņojumam, uzrakstam vai dokumentam, kas bieži ir pakļauts riskam salīt, tikt aplietam u.tml. Piemēram, atkritumu šķirošanas norādījumi, paziņojumi uz ēku durvīm, norādes uz bieži organizējamiem semināriem vai bieži izmantotām telpām; ceļojumu bagāžā izmantotas kartītes lietu organizēšanā. 
Laminators īpaši noder skolotāju, treneru darbā. Foto: freepik.com

2. Kādus materiālus vislabāk laminēt?

Visvienkāršāko papīru! Laminējošais materiāls nodrošinās, ka dokuments kļūst izturīgs no ūdens un nenobružājas tik ātri, tāpēc galvenokārt pat vislētākais papīrs izcili der laminēšanai. Tai pat laikā, ir gadījumi, kad jāpievērš uzmanība papīra biezumam. Piemēram, mācību vai darba materiāliem, kurus izmanto no abām pusēm, var būt svarīgi, ka tiem neredz cauri. 

3. Kādus materiālus nevajadzētu laminēt?

Pirmkārt, protams, tos, kuri nav norādīti lietošanas pamācībā. Parasti laminēšanā izmanto tādu papīru, kas nepārsniedz norādīto biezumu. Otrkārt, mazāk zināms knifs. Ne visiem laminatoriem ir aukstais laminēšanas režīms, biežāk laminēšanā izmantotie materiāli – gan plēve, gan papīrs – tiek pakļauti karstumam. Daži dokumenti, piemēram, čeki, lidmašīnas biļetes, koncertu biļetes vai sonogrammas, var tikt printētas uz termiskā papīra, kurš šāda siltuma rezultātā var kļūt pavisam melns. Tāpēc rūpīgi izpēti, ja, piemēram, vēlies saglabāt savu čeku ielaminētu atskaitēm – izmanto auksto laminēšanas režīmu vai nelaminē vispār, lai beigās neizrādītos, ka izdarīts lāča pakalpojums.

Uzmanīgi, lai ar svarīgiem dokumentiem nesanāk nepatīkami pārsteigumi pēc laminēšanas! Foto: freepik.com

4. Kā izvairīties, ka laminators iestrēgst?

Lai arī katrai tehnikai gadās iestrēgšanas dienas, Tu vari ļoti noildzināt to, ka laminators iestrēgst, ievietojot laminēšanas plēvi ar aizvērto, ne atvērto galu pa priekšu. 

5. Kāds ir īpaši gudrs veids, kā izmantot laminēšanas priekšrocības?

Izveido ielaminētu iknedēļas darbu lapu un raksti darbus ar nodzēšamu flomasteru vai marķieri. Turi to savā acu priekšā, un priecājies par ietaupīto papīru! Otrs, mazāk izmantots veids – ielaminē estētiskus rakstus vai foto un izmanto tās kā dokumentu atdalītājus dokumentu mapēs.

——-

Meklē sev piemērotāko laminatoru? Ieskaties pieejamā klāstā šeit un pievieno to citām nepieciešamajām precēm jaunajam skolas gadam!