4 vienkārši ieteikumi, kā tikt galā ar stresu

Stress ietekmē jebkuru dzīves sastāvdaļu, tāpēc īpaši būiski zināt, kā ar stresu tikt galā.

Ja mums prātā ir vairāki risinājumi, kā tikt galā ar stresu, ir lielāka iespēja, ka ar laiku jutīsimies mierīgāk un spēsim risināt strespilnas situācijas ar lielāku fokusu un ātrāk.

4 vienkārši ieteikumi, kā tikt galā ar stresu

1 Parupējies par pašsajūtu

Ļoti bieži nemanām, ka esam ieslīguši neveselīgos ieradumos, par kuru ietekmi uz veselību vairs jau sen nav jāstāsta.

Pārāk vēlu vai daudz sanāk dzert kafiju, pārāk maz gulēt vai izkustēties, nerunājot par smēķēšanu vai nedēļu no vietas patērējot pāris glāzes alkohola dienā (vienu dienu kolēģim svētki, nākamo jauna produkta atklāšana, tad draugu vakars, utt.- šī ir tā sezona, kad pasākumi sāk notikt uz pilnu sparu).

Tikai atbrīvojoties no kāda no šiem ieradumiem vien, ķermenis spēs uzturēt veselību labākā stāvoklī un nervi – apstrādāt stresa pilnas situācijas labāk. Un viss!

2 Izveido savu ātro stresa palīdzības instrukciju

Mums katram ir lietas, kas strauji palīdz izlādēties un nomierināties. Varbūt Tev jau kāda ir prātā! Pieraksti, kas Tev līdz šim ir palīdzējis nomierināties uzreiz.

  • Patīkama mūzika?
  • Smieklīgi video?
  • Īsa pastaiga svaigā gaisā?
  • Meditācija uz austiņām vai skaistu vietu iztēlošanās?

Piefiksē līdz visiem sīkumiem, cik vari, un noglabā viegli pieejamā vietā – telefona pierakstos, uz lapiņas makā. Kad jūti stresu, ja nekas nenāk prātā, palūkojies savā ātrās palīdzības instrukcijā, un izvēlies to, ko šobrīd vari darīt.

3 Pārskati esošos pienākumus kā darbā, tā personīgajā dzīvē

Stresu ļoti bieži var izraisīt nespēja pateikt “nē” pienākumiem, piedāvājumiem, projektiem.

  • Varbūt no kāda tomēr vari atteikties un ietaupīt laiku (lasi – nervus)?
  • Vai esošos darbus nevari apvienot? Deleģēt? Automatizēt? Apvienot ērtos blokos? Lasi šeit par pazīmēm, ka laiks deleģēt.
  • Vai vari ietekmēt to, par ko jūti stresu? Ja jā, labāk rīkoties uzreiz. Ja nē – sev regulāri jāatgādina palaist vaļā to, ko nevaram ietekmēt un fokusēties uz to, ko varam. Jo, uztraucoties par to, ko nevaram ietekmēt, kas arī ir normāli, stresu sev radām paši.

4 Pārskati iepriekšējās stresa situācijas un mācies no tām

Ļoti bieži vienam cilvēkam stresu izraisa vienas un tās pašas situācijas. Piemēram, publiska uzstāšanās, projekta nodošanas dienas, kaut vai zvanīšana pa telefonu. Pārskati, kādi pienākumi vai situācijas pēdējo mēnešu, nedēļu laikā radījis visvairāk stresa. Varbūt ir veidi, kā vari iepriekš sagatavoties, lai šīs situācijas būtu mierīgākas?

Piemēram:

  • Projektu nodošanas dienas – laikus jau paredzēt laiku pēkšņiem labojumiem; nodrošināties ar veselīgu pārtiku, vitamīniem; informāciju savākt 3 dienas iepriekš.
  • Publiska uzstāšanās – izmēģināt runu mazākā grupā, uzvilkt drēbes, kurās jūtos ērti un kas liek justies pārliecināti par sevi; sagatavot stresu noņemošus elpošanas vingrinājumus, ko pildīt pirms uziešanas.

Stresu iespējams vadīt, un, protams, tas prasīs kādu laiku. Kā jebkura spēja un jauni ieradumi! Tomēr, katru reizi, kā jūtam stresu, vērts pievērst uzmanību – kāpēc tas rodas? Vai vienkārši nav jāizkustas? Vai ir kas tāds, kur varu ņemt kontroli savās rokās un risināt?

Šādu reakciju trenējot, ar laiku noteikti radīsies lielāks miers un pārliecība par savu spēju iziet no stresa situācijām arvien ātrāk, kvalitatīvāk. Līdz ar to, prāts būs sakārtotāks, skaidrāks, un ikdiena, iespējams, tādās pašās situācijās kā līdz šim, paies mierpilnāk.