4 tendences darba tirgū 2019. gadā

Ko nesīs 2019. gads? Lai arī uzņēmumi var atšķirties, ir lietas, kuras iezīmē kopējās tendences visā darba tirgū Latvijā un pasaulē.

Tās arī apskatīsim šajā blogā.

4 tendences darba tirgū 2019.gadā

1 Biroja vide kļūs cilvēkam draudzīgāka

Šis trends ilgst jau vairākus gadus, tomēr tādi avoti kā Forbes prognozē, ka arvien svarīgāk labu darbinieku piesaistē būs radīt vidi, kurā ir patīkami strādāt.

Bieži vien tieši vide kļūst par vienu no noteicošajiem faktoriem, lai starp diviem līdzīgiem darba piedāvājumiem labi darbinieki izvēlētos savu nākamo darba vietu. Ja algas ir līdzīgas, darbinieki arvien apzinātāk izvēlas atrasties kolektīvā, kas saskan ar paša vērtībām, un vidē, kurā ir patīkami strādāt.

Ko darīt, ja uzņēmumā nav daudz līdzekļu telpu labiekārtošanai, darbinieku labsajūtai? Vienkāršs solis, lai padarītu savu biroju patīkamāku, kurā atrasties: zaļumaugi. Tie atdzīvina drūmas sienas, dod vairāk skābekļa, un rada Latvijas iedzīvotājam tuvu, dabas, noskaņu arī darba dienas laikā. Cits solis – biežāk rīkot kopīgas aktivitātes, pasēdēšanas, iekšējus un jautrus izaicinājumus komandā.

2 Komunikācijas spējas kļūs vēl svarīgākas par tehniskajām

Pirmkārt, tehnoloģijas ļauj aizvietot arvien vairāk un vairāk darba vietu – sākot no klientu servisa līdz pat grāmatvedībai.

Otrkārt, tehniskās detaļas kļūst arvien vieglāk un vieglāk atrodamas internetā. To, ko agrāk mācījies gadiem, šobrīd nezinātājam, iespējams, jau pasaka Google un Youtube. Ja ne tā, tad var parādīties bezmaksas aplikācijas, kas tehniskos darbus darbu izdarīs Tavā vietā. 3, 5, 10  gadu tehniskā pieredze pēkšņi vairs var nebūt konkurētspējīga.

Līdz ar to, arvien lielāks uzsvars tiem, kas vēlas konkurēt darba tirgū, ir piemēram, uz spējām pārliecināt, uzņemties atbildību, patstāvīgi risināt problēmas, efektīvi mācīties, un sadarboties komandā. Šādas spējas ļaus arvien efektīvāk sniegt rezultātus, pielāgojoties jebkādām tehniskajām izmaiņām, kas var notikt.

3 Digitālu, koplietojamu datu izmantošana kļūs par ikdienu

Datu apmaiņa un uzglabāšana digitālā mākonī, internetā pieejams komandas darbu kalendārs, projekta plāns aplikācijā, lai komanda redz, kādā projekta stadijā ir katrs dalībnieks – lielākajā daļā uzņēmumu tas notiek jau šobrīd, un turpinās attīstīties arī nākošgad. Kopā ar to, ļoti aktualizēsies arī interneta datu drošība sensitīvai uzņēmuma informācijai.

Ja vēlies uzzināt vairāk, kā nodrošināt sensitīvu datu drošību internetā, noteikti vērts sazināties vai nu ar savu IT daļu vai arī konkrētās mākoņplatformas nodrošinātāju Latvijā.

4 Uzņēmējiem Latvijā konkurence būs lielāka, meklējot darbiniekus

Vairāki mediji, to skaitā, Dienas Bizness, jau ir rakstījuši, ka Latvijā labus darbiniekus ir atrast arvien grūtāk, līdz ar to, palielināsies konkurence uzņēmumu vidū. Biežāk uzņēmumiem būs jācīnās par darbinieku nekā darbiniekam par vietu uzņēmumā.

Ko tas nozīmē uzņēmumam? Jāveido arvien vieglāki ceļi, kā labam speciālistam vai vadītājam atrast uzņēmumu. Piemēram, attīstīt digitālo mārketingu tieši darbinieku piesaistīšanai. Pēc tam šie darbinieki jāspēj arī noturēt – tur tieši uzņēmuma kultūra, darba apstākļi, komandas saliedēšana var spēlēt lielu lomu.

Ko tas nozīmē darbiniekam? Vairāk attīstīt augstākminētās komunikācijas spējas, lai spētu sevi pierādīt kā labu darbinieku, par kuru ir vērts cīnīties. Protams, pavisam mest nost tehniskās spējas nevajag. Tās ir jāattīsta augstākā līmenī, nekā iesācēja, jāmeklē sava niša, jo labs speciālists – tas nozīmē, cilvēks, kura darba augļus kurš katrs nokopēt nevar. Ar pareizo kombināciju starp cilvēkspējām un tehniskajām spējām šis gads darbiniekam var būt viens no labākajiem, kad augt savā karjerā un nokļūt patiesi labās darba vietās.

To arī novēlam! Lai 2019. gads ir izaugsmes un attīstības pilns kā uzņēmējiem, tā darbiniekiem!