21 triks efektīvākam darbam ar Excel

Gandrīz ikviena mūsdienu biroja darbinieka ikdiena agrāk vai vēlāk saskaras ar Excel programmas lietošanu. Tāpat arī gandrīz ikviens no šiem cilvēkiem gribētu, lai darbs šajās tabulās varētu būt īsāks. Te būs apkopoti noderīgi knifi, kas ievērojami var saīsināt Tavu darbu ar Excel programmu!

F2 : Rediģē izvēlēto šūnu tabulā
Nospiežot F2 pogu, Excel programma pārslēgsies uz šūnu rediģēšanas režīmu, ieliekot kursoru šūnas teksta vai ciparu beigās. Ļoti noderīga poga, ja ātri nepieciešams veikt izmaiņas šūnā.

F4 : Atkārto pēdējo darbību citā šūnā
F4 nospiešana atkārtos Tavu pēdējo darbību vai labojumu. Šī poga ļoti ietaupīs Tavu laiku gadījumos, kad dati ir atkārtoti jāpārkopē vai vairākās vietās vajadzīgs pielietot vienu un to pašu formulu.

F11 : izveidot jaunu diagrammu
Vienkāršs un ātrs veids, kā tikt pie jaunas diagrammas bez lieliem klikšķiem un peles bīdīšanas uz Excel izvēlni. Iezīmē datus un nospied F11 – automātiski parādīsies diagramma (Default režīmā), kurā iekšā jau būs visiem iezīmētajiem datiem.  

ALT + Enter : Sākt nākamo rindu tajā pašā šūnā
Atrisina mūžīgo situāciju – kā lai saraksta daudz informācijas pārredzamā veidā vienā šūnā? Jo parasti, kad spied Enter, kursors automātiski vienkārši pāriet uz nākamo šūnu vai aili. Kaitinoši, vai ne? Lūk, atbilde – nospied Alt un Enter vienlaicīgi, un kursors pārliksies nākamajā rindā tajā pat šūnā!

PG + UP : Iet uz nākamo darblapu
Šī pogu kombinācija pārslēdz Excel programmu uz nākamo darblapu, kas ir pa labi.

PG + DOWN : Iet uz iepriekšējo darblapu
Tas pats, kas iepriekšējā kombinācijā, tikai šī pārslēdz Excel programmu uz nākamo darblapu, kas ir pa kreisi.

CTRL + ` : Parādīt formulu.
Šādu kombināciju lieto, kad vajadzīgs ļoti ātri pārslēgties starp formulu, kas tiek izmantota konkrētajā šūnā, un tās vērtību.

 CTRL + Dzēšanas poga (backspace) : parādīt aktīvo šūnu
Ja esi apmaldījies garās tabulās un aizmirsi, kur iepriekš strādāji un vēl neesi ieklikšķinājis kur citur, nospied šo kombināciju un Tevi ātri aizvedīs uz aktīvo šūnu, kurā iepriekš darbojies.

CTRL+ Shift + $ : Pievieno valūtas formātu šūnām
Ja ļoti aši vajadzīgs nomainīt vienu vai vairākas šūnas valūtas formā, vienkārši iezīmē vienu vai vairākas, kuras vēlies pārveidot, un nospied šo kombināciju.

CTRL + Shift + & : Ieliek šūnas rāmjos
Iezīmē šūnas, kuras vēlies ielikt rāmī, un nospied šo kombināciju – ļoti ātri panākts profesionālāks efekts Tevis veidotajām tabulām, un būt vienkāršāk orientēties Tevis veidotajā Excel failā.

CTRL + B : Bold
Darbojas abos virzienos – vai nu padara burtus biezākus, vai nu atgriež “Normal” fonta stilā.

CTRL + I : Italics
Ļoti ātri padari vajadzīgo, iezīmēto tekstu slīpu.

CTRL + U : Underline
Tāpat kā ar Bold un Italics – sekundes laikā iesīmētais teksts būs vajadzīgajā formātā, šoreiz – pasvītrots.

CTRL + Shift + % : Padara skaitļus par procentiem
Pārveido Tevis rakstītos un iezīmētos ciparus procentos. Vienīgais – parūpējies, lai iepriekš jau cipari ir pareizi noformēti kā decimāldaļas – piemēram, ja vēlies, lai galā parādās 30%, šūnā jābūt ierakstītam 0.30!

CTRL + Teksta atstarpes poga : Iezīmē visu kolonnu
Iezīmēt kolonnu ir vēl vienkāršāk  – ar šo kombināciju iezīmēsies tā kolonna, kurā atrodas aktīva šūna.

CTRL + A : Iezīmēt visu
Ja kādreiz vajadzīgs, piemēram, visu izdzēt vai kopēt, vai izgriezt.

CTRL + D : To pašu formulu pielieto arī šūnu zemāk
Ja nepieciešams pielietot to pašu vai viegli pielāgojamu rēķināšanas formulu vairākām blakus esošām šūnām.

CTRL + F : Atrast vārdu
Lielās tabulās viegli ļauj atrast datus, kas ir pazuduši no acīm vai ļoti ātri atrast vajadzīgo vietu pēc atslēgvārda, tikko ieejot jau gatavajā Excel, no kura jānoskaidro viena detaļa.

CTRL + H : Atrast un aizvietot vārdu
Ja izrādās, ka kāds vārds ir jāpārraksta pareizrakstības dēļ vai vienkārši jāpārveido  – ļoti viegli!

Shift + Teksta atstarpes poga : Iezīmē visu rindu
Līdzīgi kā ar kolonnas iezīmēšanu – Excel failā šādi vari iezīmēt visu rindu, kurā šobrīd darbojies, ja to ātri vajag izdzēst/kopēt/citādi apstrādāt.


Papildus triks vieglākam darbam ar formulām:
Ja Excel fails sastāv no daudzām formulām, kas mežģī prātu, izmanto vienkāršu triku, kā tajās orientēties: iezīmē šūnu vai vairākas šūnas, kurās ir formula, un izvēlnē ej uz FORMULAS–>DEFINE NAME. ievadi nosaukumu formulai, kādu vēlies (ar vārdiem, ne cipariem!). Pēc tam izmanto formulu citās šūnās, ierakstot vārdu, kādā nosauci formulu, un reizinot, dalot utt.


Ņem vērā, ka šie saīsinājumi darbojas Microsoft programmās un var nesakrist ar saīsinājumiem Mac programmām.


Sākumā izmantot saīsinājumus var likties nogurdinoši, tomēr tas ir tikai mācīšanās procesā. Tad, kad pieradīsi pie pogu lietošanas, tā var ļoti ietaupīt formatēšanas laiku! Ja esam aizmirsuši kādu no pogu kombinācijām, ko izmanto pats, dalies komentāros un palīdzēsim viens otram darboties ar Excel efektīvāk!