20 triki, kā atvieglot darbu Word programmā

Vienā no iepriekšējiem bloga ierakstiem apskatījām trikus Excel vieglākai lietošanai. Šoreiz izveidojām špikeri citai, bet ne retāk lietotai programmai – Word. Zemāk saraksts ar saīsinājumiem, kas ietaupīs gan laiku, gan nervus, strādājot populārākajā tekstu rakstīšanas programmā. Droši printē un liec blakus, kad jāveido kāds apjomīgāks darbiņš!

Ctrl + C: Kopēt iezīmēto tekstu, attēlu vai tabulu

Ctrl + X – Izgriezt iezīmēto tekstu, attēlu vai tabulu

Ctrl + V: Ielīmēt nokopēto tekstu, attēlu vai tabulu

Ctrl + Z: Atsaukt iepriekšējo darbību

Nepareizi pārkopējot tekstu vai uzrakstot ko nepareizi – ļoti ērti uzreiz izlabot. Ja nu kombinācija netīšām uzspiežas par daudz reižu pēc kārtas, vari to restaurēt ar Ctrl + Y.

Ctrl + A: Iezīmēt visu tekstu

Noder, ja viss teksts jākopē vai jāformatē vienādi. Ļoti ietaupa laiku gadījumos, kad ar peli būtu jāvelk pāri vairākām lapām, lai to iezīmētu “vecajā variantā”.

F8: Iezīmēt vārdu, teikumu, rindkopu vai tabulas šūnu, visu tekstu

Parocīga funkcija, kad jāizmaina vai jāpkopē arī īsāka teksta daļa. Vienkārši spied F8 pogu vairākas reizes, un teksts katru reizi iezīmēsies augstākminētajā secībā.

Ctrl + S: Saglabāt dokumentu vai pēdējās izmaiņas tajā.

Ērta iespēja, kā veikt visiem tik nozīmīgo un nervus glābjošo darbību. Galvenais, kā vienmēr – atcerēties to izdarīt ik pēc īsa laiciņa!

Ctrl + K: Pievienot hipersaiti jeb saiti uz interneta vietni

Noderīgs dokumentiem, kurus apskatīs caur datoru, lai aizvestu uz nepieciešamo mājaslapu, bloga ierakstu vai citu interneta vietni.

Ctrl + Shift + F9: Noņemt hipersaiti

Rakstot dokumentus, kas jāprintē, iekopētās saites no interneta bieži bojā teksta kopainu ar savu zilo krāsu (piemēram, rakstot CV vai darbus ar atsaucēm). Izmanto brīdi, kad saite vēl ir iezīmēta no kopēšanas un uzreiz to izlabo.

Ctrl + Atstarpes poga: Noņemt formatēšanu iezīmētajam tekstam

Kurš gan nezina to brīdi, kad iekopē savā dokumentā tekstu no mājaslapas, un tas pilnībā izmaina visu dokumenta tik rūpīgi veidoto formātu! Beidzot tam ir ātrs risinājums – šī pogu kombinācija. Formatēšana tiks noņemta, un teksts būs maksimāli kompakts.

Ctrl + Shift + L: Pārveidot tekstu apakšpunktos

Brīžiem, kad jāsāk rakstīt pa apakšpunktiem vai par tiem jāpārveido iezīmēts teksts. Pārveidojot jau uzrakstītu tekstu, der atcerēties, ka katrs Enter jeb jauna rinda nozīmēs jaunu apakšpunktu!

Ctrl + ] : Palielināt iezīmēto tekstu par vienu lielumu

Lai arī burtu lielumu var kontrolēt salīdzinoši ātri un parocīgi, tomēr gadījumiem, kad jāveic nelielas izmaiņas, ir iespējams paslinkot drusku vairāk.

Ctrl + [ : Samazināt iezīmēto tekstu par vienu lielumu

Tas pats darbojas arī, ja burtus nepieciešams samazināt.

Ctrl + Shift + A: Pārveidot iezīmēto tekstu lielajos burtos.

Kad saproti, ka šis teksts bija tik svarīgs, ka pelnījis lielos burtus. Ja nopietni, der, piemēram, rakstot paziņojumus, kas jāprintē un jālīmē pie sienas, vai atsevišķiem vārdiem veidlapās, kurus nepieciešams rakstīt tikai ar lielajiem burtiem.

Ctrl + Shift + K: Pārveidot tekstu mazajos burtos

Ja raksti rindiņu, neskatoties uz ekrānu, un atklāj, ka jau vairākus teikumus ir bijis ieslēgts Caps Lock – piemēram, šādos gadījumos konkrētā pogu kombinācija var būt liels glābējs un nervu saglabātājs!

Shift + F3: Pārslēgties uz tikai lielajiem, tikai mazajiem burtiem vai lielajiem sākuma burtiem

Negribas niekoties ar iepriekšējiem saīsinājumiem – vienkārši spied pogu vairākas reizes, un teksts pārveidosies visos augstākminētajos lielumos pēc kārtas. Nav perfekts variants, tomēr var atvieglot darbu.

Ctrl + =: Ieslēgt/izslēgt apakšrakstu (Subscript)

Noder, ja Word dokumentā jāraksta, piemēram, daudz formulu. Kombinācija strādā gan iezīmējot, gan turpinot rakstīt tekstu uz priekšu no aktīvās vietas.

Ctrl+Shift+=: Ieslēgt/izslēgt augšrakstu (Superscript)

Atvieglo darbu, rakstot tekstu ar atsaucēm vai citos gadījumos, kad nepieciešams augšraksts – kā rakstot formulas vai aprēķinus.

Ctrl + 0 (nulle): Pielikt vai noņemt atstarpi virs iezīmētās rindkopas

Lielisks triks, kas uzlabo pārskatāmību ļoti apjomīgiem dokumentiem vai tekstiem tabulās. Piemēram, tabulās teksts bieži izskatās pārāk tuvu rāmim – ar šo kombināciju vari to izlabot ātri un bez rūpēm!

Ctrl + P: Printēt dokumentu

Viss! Darbs paveikts. Taisnības labad gan jāsaka, ka vēl būs jāpiespiež Print poga, jo atvērsies tikai printēšanas sadaļa – tomēr jau būsi ietaupījis dārgās divas līdz trīs sekundes laika, kas mēnesī jau pārtop par minūtēm un gadā – par stundām.

Tās bija populārākās pogu kombinācijas, lai vari ietaupīt savu laiku piņķerīgām lietām, un arvien vairāk pievērsties nozīmīgākiem darbiem. Atceries, ka šīs kombinācijas ir piemērotas darbam ar Microsoft Word – Mac datoriem vai Google Docs programmai saīsinājumi var atšķirties. Produktīvu darba dienu!