14 veidi, kā birojā dzīvot zaļāk un ietaupīt

Tuvojas Lielās Talkas diena, un daudzi uzņēmumi tajā piedalās, sakopjot savu apkārtni.

Lielā talka lielākoties ir pasākums, kas notiek reizi, divas gadā, un parasti prasa mazāku vai lielāku līdzekļu ieguldījumu – cilvēkresursi, atkritumu maisi, cimdi, ēdināšana. Protams, mēs nerunājam, vai tas ir vajadzīgs vai nav – lielā talka ir pilnīgi vērta gan skaistākas vides, gan dabas tīrības dēļ. Mēs esam ceļā uz zaļākās valsts titulu, un tas ir jāturpina!

Papildus tam, kā būtu, ja mēs izpētītu veidus, kas ļauj uzņēmumam gan ietaupīt, gan būt dabai draudzīgākiem regulāri, kļūstot par zaļāku uzņēmumu soli pa solītim, dienu no dienas?

Jūsu rīcībā idejas dažādām biroja dzīves sadaļām.

 

Papīrs un printēšana

Viena no ofisā biežāk izmantotajām precēm. Jau rakstījām, kā izvēlēties piemērotāko papīru sava uzņēmuma vajadzībām, un idejas vari pasmelties arī tur – piemēram, par divu lappušu printēšanu uz vienas. Kādi vēl ir veidi, kā dzīvot zaļāk un ietaupīt uzņēmuma līdzekļus?

 • Atgādinājums pie datoriem par dubultu pārbaudīšanu. Cik gan bieži izprintējam garus dokumentus, lai atklātu, ka uz pēdējās lapas ir viens teikums? Īss atgādinājums visiem darbiniekiem pārbaudīt failus, pirms tos printē, var gada laikā ietaupīt ievērojamu papīra lapu daudzumu.
 • Vai šis ir jāprintē? Sapulces plāns vai prezentācijas – ne vienmēr tās vajag printēt. Ļoti bieži pietiek vienkārši nosūtīt dokumentus iesaistītajām pusēm uz e-pastu. Cita iespēja – īsu atgādinājuma tekstu pielikt arī katra e-pasta beigās kā e-pasta parakstu. Piemēram, “Būsim dabai draudzīgi! Izvērtē, vai šo e-pastu patiesi nepieciešams printēt!”
 • Regulāri atjauno klientu sarakstu. Tas attiecas uz gadījumiem, kad klientam sūti printētus piedāvājumus un cita veida vēstules, kuras printē birojā uz vietas. Šādi parūpēsies, ka neizprintē liekus eksemplārus – un ietaupi arī pasta izdevumus!
 • Izmanto mazāku fontu. Samazinot fontu tikai par vienu vai diviem lielumiem, ilgtermiņā izlietosi mazāk papīra. Visbiežāk atšķirības burtu lielumos pat nevar pamanīt!
 • Izvēlies vairākkārt uzpildāmus kārtridžus. Tie ir ne tikai lētāki, bet arī ietaupa metālu un plastmasu, ko izmanto kārtridža taisīšanai.

 

Dators un elektroierīces
 • Izslēdz, nevis turi aizmigšanas režīmā. Lielākā daļa elektroierīču patērē elektrību arī tad, kad netiek aktīvi darbinātas. Labāk ievies par paradumu izslēgt datorus, kad ej mājās, uz garāku sapulci vai brauc uz tikšanos. Vērts apsvērt auomātisku datora izslēgšanās iespēju, ja tas netiek darbināts konkrētu laika sprīdi.
 • Darbini kondicionieri retāk. Īpaši vasarās – bieži ārā ir siltāks kā birojā, kurā darbinām kondicionieri. Tas nenāk par labu veselībai, jo šādi bieži saslimstam, un bieži nav pat nepieciešams, jo aukstumā gribas vienkārši uzvilkt papildus jaku.

 

Telpas iekārtojums
 • Padari ofisu zaļāku – burtiski. Zaļie augi, kā zināms, rada skābekli, patērē slāpekli un vairākas kaitīgās vielas gaisā. Brīnumus šis mazais solis nedara, tomēr tas ir solis uz veselīgāku vidi darbiniekiem. Tas nozīmē – biežāku nākšanu uz darbu un patīkamāku dienu tajā.
 • Kur iespējams – esat gaiši! Atkal burtiski. Gaišas krāsas interjerā (piem., sienas krāsas, plaukti, lieli dekori) atstaros dabisko dienas gaismu, un gaismas vajadzēs ieslēgt vēlāk.

 

Virtuve
 • Pērc vairumā. Izvairies no vienas paciņas tējas pirkšanas, ja ir iespēja iepirkt vairāk un par izdevīgāku cenu! Piemēram, akciju laikā vari parūpēties par tējas vai kafijas krējumiem pāris mēnešus uz priekšu, ietaupot uzņēmuma līdzekļus.
 • Popularizē pusdienas kastītē. Pasūtīt līdzņemšanai – tas nozīmē iztērētu plastmasas iepakojumu katru reizi, un sanāk dārgāk. Izveidojat akciju, piemēram, katru mēneša pēdējo nedēļu ņemt līdzi pusdienas no mājām.
 • Aizvieto papīra dvieļus. Ja vien biroja īpatnības to atļauj, ieviesiet auduma dvieļus pie izlietnēm.

 

Ceļš uz darbu
 • Tuvojas vasara! Kad vien iespējams, popularizējiet pārvietošanos ar riteni. Protams, ja jābrauc garas distances vai jāved bērni uz skolu, šāds transports nav iespējams. Tomēr katrā ofisā atradīsies vismaz viens darbinieks, kuram šāds izaicinājums varētu patikt. Dabai draudzīgi, veselīgi, un ietaupa degvielu.

 

Darbiniekiem par prieku 
 • Ikdienišķā apģērba diena. Ja birojā ir strikts dresskods, pamēģinat ieviest pāris dienas mēnesī, kad visiem atļauts atkāpties no normām un nākt ikdienišķās drēbēs. Visiem būs retāk jāizmanto ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumi – dabai draudzīgāk un visiem lētāk.

 

Soli pie soļa, un būsim dabai draudzīgāki, tērējot mazāk līdzekļu!